Chátrající novogotický letohrádek postavený Karlem Weinrichem r. 1880 mezi Dobřenicemi a Rohoznicí. Obdélná zčásti patrová budova s cimbuřím a okrouhlou věžičkou.
Hlavní obrázek místa
Bývalý lovecký zámeček, pohled od severovýchodu
Fasáda mělce kvádrovaná. Na severním průčelí pískovcový erb rodu Weinrichů.
© Adam Prokeš, 10/2006
Graficke pismenko V lese mezi obcemi Dobřenice a Rohoznice, na samé hranici okresů HK a PU, se nachází zajímavá stavbička. Je to bývalý lovecký zámeček, který svým nenadálým zjevením se v houští každého (ne)mile překvapí. Blízký rybník pak dokresluje představu kdysi romantického místa, kde se za slunného dne procházelo panstvo a okolím se neslo halali.

Možný přístup: Jižně od Dobřenic překonávají dálnici D11 dva mosty. První převádí silnici Dobřenice - Pravy a druhý prašnou cestu, která vede lesem okolo zámečku a rybníku do Rohoznice.
Adam Prokeš, 5.11. 2006

  historie

  Roku 1863 koupil panství Dobřenice v dražbě Karel Daniel Weinrich. Krátce poté si v Dobřenicích postavil nový zámek dokončený v letech 1868. V rámci úprav okolí zámku na rozsáhlý lesopark byl roku 1880 postaven i novogotický lovecký letohrádek. Najdeme jej v lese mezi Dobřenicemi a Rohoznicí poblíž Klechtáveckého rybníka s tvrzištěm neznámého stáří. Roku 1928 koupil Dobřenice předseda správní rady plzeňské Škodovky JUDr. Karel Löwenstein. Jeho

  Zany, 5.11. 2006

  popis

  Letohrádek je obdélná novogotická stavba, v severní části patrová. Fasády zdobí omítka sytě červené barvy napodobující bosáž, zdi jsou zakončeny cimbuřím. V kruhové nice v severním průčelí je erb stavebníka Karla D. Weinricha. V částečně podsklepeném přízemí je mezi dvěma čtvercovými místnostmi sevřená vstupní chodba vedoucí k točitému schodišti do patra umístěnému v šestibokém přístavku ve středu východní fasády. V podobě štíhlé okrouhlé vížky

  Zany, 5.11. 2006
  Základní informace místa
  ID místa: 4757
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: lovecký
  Stav místa: chátrající
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4757
  Uveřejněno: 5.11.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 07' 58.20"
  E 15° 38' 47.23"
  Země: Česká republika
  Kraj: Pardubický kraj
  Okres:  Pardubice  (PA)
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu