Graficke pismenko JAK VZNIKL KOSÍŘ

 
Graficke pismenko V dávných dobách, kdy ještě chodili po světě čerti, vypadalo vše jinak než dnes. Země Morava byla skoro pustá, žil tu tehdy jen jeden národ. To byli Hanáci. Vládl jim král, který se nenarodil na hradě, ale na ječném poli. Dostal jméno Ječmínek. Byl to panovník hodný, chrabrý a spravedlivý. Jeho udatnost se projevila, když hanácké království přepadli čerti. Chtěli nejúrodnější kousek zelé země celé Moravy. Kolem dokola jen rovná půda, hory daleko na severu. A právě z těch kopců přitáhla armáda čertů. Na vozech vezli plno tvrdých a velkých balvanů. To byly jejich zbraně, kterými chtěli hanáky vyhnat.
 
Graficke pismenko Házet s kameny uměli dobře a s Hanáky to vypadalo zle. Náhlý útok je překvapil a navíc se neměli čím bránit. Jako mírumilovný národ místo zbraní měl jen nářadí na selskou práci, hlavně kosíře, kterými osili bohatou úrodu. Král Ječmínek uchopil kosíř a zaútočil na prvního čerta. Vida to, chopili se hanáci kosířů. Než slunko zapadlo, začali čerti ustupovat. Když to spatřil sám kníže pekel, objevil se s největším balvanem, který dokázal uzvednout jen on. Rozmáchl se s ním po Ječmínkovi, ale ten po něm mrštil kosířem. Trefil se rovnou do ruky. Ďábel zařval bolestí a upustil kámen. Čerti se ulekli a rozutekli se. Hanáci byli zachráněni. Protože bylo zřejmé, že se o sebe budou o sebe umět postarat sami, zmizel i král Ječmínek. Ten kámen do rána o něco povyrostl a dostal na paměť jméno Kosíř. To proto, aby na slavnou bitvu lid nezapoměl. Kdyby nastaly zlé časy, král Ječmínek nechal v hoře ukrytý poklad. Mnozí se ho snaží nalézt, ale ještě prý není tak hrozně, aby hora Ječmínkův poklad vydala.
 
Graficke pismenko OHNIVÝ DRAK
 
Graficke pismenko Další z tradovaných legend tvrdí, že nad Kosířem létá ohnivý drak, nebo že nad kopcem zůstal stát mrak, i když ostatní mračna letěla dál. Z mraku pak vyšlehl oheň a výboj a strhla se silná bouřka. A odtud je již jen krok k další novodobé pověsti, že Kosíř je vyhaslá sopka.

Text: pověsti
3.6. 2007 - IvoR - Pověst, kterou zná každý hanák! např. www./cestovani.idnes.cz/velky-kosir 11.1.07


OOO