historie
Ve 13. století, kdy rod Buziců erbu sviní hlavy kolonizoval západní výběžky Brd, si jedna jeho větev vybrala právě Víseckou skálu z staveniště svého hradu. Hrad byl pojmenován podle tehdy panující rytířské módy německy Hohenberk, což ve volném překladu znamená hrad na vysoké skále. Počeštěním cizího jména pak vznikl název Homberk.
Poprvé se jméno hradu objevuje v predikátu Heřmana z Homberka, jmenovaného roku 1284 mezi pány, kteří stáli proti
…číst dále20.9. 2005
Stručná historie
Za zakladatelem hradu bývá považován Heřman z rodu Buziců v písemnými prameny zachycený k roku 1284. Pro loupeživou činnost jeho potomů byl na podzim roku 1406 byl obležen královským vojskem a v únoru roku 1407 dobyt. V držení rodu hrad kupodivu zůstává až do poloviny 15. století, kdy jej získal Bedřich z Donína, ovšem již v v 70. letech věku je uváděn jako pustý.
Jádro patrně zaujalo vrchní část skalního útvaru, jehož nížeji položenou
…číst dáleDurdík T., Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, 19.7. 2006
Hrad Homberk stával jižně od Mirošova mezi Příkosicemi a Vískami na kraji lesíka Mlází, na skále se třemi vrcholky (na jejím středním a západním vrcholku), které se říká Vísecká skála nebo Hrad.
Hrad býval přístupný asi jen po schodech a ochozech. Z jeho zdí, jež tu bylo vidět ještě asi před 100 lety, zůstalo jen rozházené kamení. Pod skalisky, na západní straně, se uchovala obloukovitá hráz. Na nejvyšší skále snad stávalo věžovité stavení, o
…číst dáleKol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 24.1. 2011