Pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté Kateřiny v r.1938 postaven pomník v podobě kamene s pamětní deskou. Věnován Antonu Güntherovi, německému krušnohorskému písničkáři, lidovému básníkovi a zpěvákovi.
Hlavní obrázek místa
Pomník Anton Günthera
© Vladimír Studecký 08/2006

Graficke pismenko Pomník, v podobě kamene s pamětní deskou, se nachází pod rozhlednou na Růžovém vrchu v Hoře Svaté kateřiny. Je věnován Antonu Güntherovi, což byl známý německý krušnohorský písničkář, lidový básník a zpěvák, který psal pro laika naprosto nesrozumitelným krušnohorským německým nářečím. Dodnes jsou jeho písně v německé části Krušnohoří velmi populární.
Vladimír Studecký, 17.8. 2006

  historie

  Pamětní deska
  Pomník byl postaven v roce 1938 místním německým spolkem po písničkářově smrti. Na desce je nápis:"Fest stieh zen Volk,der Haamit trei! Anton Günther,1867-1937. Hier oben sang er mit uns seine Lieder." V českém překladu:"Pevně stojí národ věrný domovu! Anton Günther,1886-1937. Zde nahoře s námi pěl své písně." První věta textu je psána krušnohorským nářečím a pochází z Güntherovy písně "Vergaß dei Haamit net,"

  Vladimír Studecký, 17.8. 2006
  Anton Günther
  Anton Günther se narodil r.1876 v Božím Daru. Bojoval v 1.světové válce, kde byl těžce raněn. Žil jako prostý chalupník a hudbou si jen vylepšoval skromné živobytí. Roku 1937 spáchal sebevraždu, jejíž pohnutky nebyly nikdy zjištěny. Pohřben je v Božím Daru a jeho hrob je dodnes hojně navštěvován ctiteli Güntherova díla. Jeho písně zlidověly a staly se téměř duchovním majetkem německého obyvatelstva hor.
  Vladimír Studecký-webové stránky, 17.8. 2006


  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Ústecký kraj,  Most  (MO), Hora Svaté Kateřiny
  OOO