Původně na místě zámku stála tvrz z konce 15. stol. Dnešní, původně barokní zámek, založen za hraběte Erdmana Kryštova Pruskovského polovině 18. stol., byl za hraběte Viléma z Reichenbachu-Losenic pseudogoticky přestavěn v polovině 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 04/2006
Graficke pismenko Zámek z poloviny 18. stol. se nachází v severozápadní části města Bzenec, při výpadové silnici na Těmice, západně od místa hradu, vzdušnou čarou asi 500 m.
Samotný zámek není přístupný, ale v sobotu a v neděli je veřejnosti přístupný areál, v němž se zámek nachází. Za zámkem se dochoval park, který je také přístupný. V zámeckém parku roste lípa velkolistá, jejíž stáří je odhadováno na několik století. Tato lípa dala název známému vínu Bzenecká lipka.
L.P., 13.8. 2006

  historie

  Popis zámku
  Dnešní budova zámku mající vzhled z posledních úprav z poloviny 19. stol. je dvoupatrová a dvoutraktová, obdélníkového půdorysu se čtyřmi polygonálními věžemi na svých nárožích. Věže při hlavním průčelí jsou kryty štíhlou stanovou střechou s arkýři. Vysunuté věže při zahradním průčelí jsou zakončeny cimbuřím. V rozsahu středního rizalitu hlavního průčelí je předsunutý porticus, nesený na pilířích. V zahradním průčelí je střední rizalit

  L.P. (Samek B., Umělecké památky Moravy a Slezska 1, [A/I], Academia, 1994), 13.8. 2006
  Historie zámku
  V roce1482 postavili na místě dnešního zámku Kropáčové z Nevědomí tvrz, jako náhradu za zničený hrad. Tvrz byla později snad koncem 16. stol. upravena v renesanční zámek s rozsáhlými sklepy. O jeho podobě se však nic neví. Základy dnešní stavby položil v polovině 18. stol. hrabě Erdman Kryštov Pruskovský. Pseudogotickou podobu dnešním budovám vtiskl hrabě Vilém z Reichenbachu-Losenic při posledních úpravách v polovině 19. století. Vzhled zámku

  L.P. (Plaček M., Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2001), 13.8. 2006

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  zámek
  tvrz přestavěná na zámek
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Jihomoravský kraj
   Hodonín  (HO)
  Bzenec