Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Lazníky - tvrze

20.11.2016 22:17 Ondřej Štěpánek
Zdravím,podle dostupných informací stávaly v dnešních Lazníkách (dříve Horní a Dolní Lesinky, pak spojeno do Velkých Lazník) dvě tvrze...ta starší stávala s Horních Lesinkách, a r. 1590 se o ní mluví jako o "staré tvrzi", za 30.leté války zřejmě zanikla (dnes je součástí obecní zástavby, snad se dochoval sklep této tvrze)...v Dolních Lesinkách byla postavena další tvrz, r. 1590 se připomíná jako "nová tvrz" a stávala údajně v lokalitě "Na Tvrzi", která se nachází v polní trati jižním směrem od zdejší kaple....místo, které jsem nafotil (byl přítomen i majitel p. Mecerod) je pozůstatkem později vybudovaného panského dvora (leží západně od tratě "Na Tvrzi"), který mohl obsahovat architektonické prvky, které uvádíte, ale zda se jednalo o tzv. novou tvrz, nemohu posoudit, spíš se kloním k tomu, že nová tvrz stávala ve výše zmíněné lokalitě "Na Tvrzi"...

Tvrz v Laznikách

2.11.2016 14:50
Já bych tipoval umístění tvrze na ovalny pudorys parcely cislo 81 v zahrade vychodne od statku. Take mistni nazev \"Na Tvrzi\" by tomu nasvědčoval.

Komentář pobaveného spolumajitele

14.9.2006 00:00 Martin Mecerod
Vážený,
Tvrz na místě hospodářského dvora jistě existoval, snad v místě rohové budovy (náš soused, jsem spolumajitelem střední části s novou střechou). Hlavní trakt je sýpka pravděpodobně z osmnáctého století. Odkazuji na fond zbytkový statek Lazníky uložený v olomouci, kde je plán dvora. Zbytky sgrafit je snad zbytek barokní či pozdější bosáže ohraničující roh budovy pro správce velkostatku.
M. Mecerod