Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina

Graficke pismenko O kostelu se mluví již ve 14. století, budova je postavena ve stylu renesance a za stavitele je považován kameník Petr Beneš, pocházející z Českého Brodu.

 
Graficke pismenko V 16. století byla přistavěna zvonice a v roce 1770 byl kostel stavebně upraven. V roce 1820 zasáhl kostel mohutný požár a v roce 1824 byl znovu zrekonstruován. V roce 1900 byla ke kostelu přistavěna předsíňka.
 
Graficke pismenko Budova je jednolodní, obdélníková s trojboce uzavřeným presbytářem a s hranolovou zvonicí. Je to jednoduchá stavba, kde je v jižní stěně portál s gotickým ostěním se zubořezem s datem 1569. Zdi zvonice jsou členěny pilastry, procházející po celé výšce a s mohutnou římsou. Presbytář kostela je sklenut paprsčitě hřebíkovými žebry, s triumfálním obloukem zrcadlovou klenbou. Na jižní stěně jsou pozůstatky nápisů z bible, které byly zapsány v 16. století a znovu objevené byly v roce 1900 pří stavebních pracech. Zařízení kostela je převážně barokní a pochází ze začátku 19. století. Hlavní oltář je barokní a vyroben byl v roce 1694, je portálový a dominantu tvoří obraz sv. Jiří z 19. století. V nástavci je obraz sv. Barbory a na bočním oltáři je obraz sv. Vojtěcha. Kazatelna je renesanční se sochou sv. Mikuláše, přemístěna z děkanského kostela a pochází z 18. století. V kostele a okolo jsou náhrobky významných rodin.

Text: historie
13.7. 2006 - Aleš Marek/ Umělecké památky Čech, Československá akademie věd spolu s Ústavem teorie a dějin umění. Vydala Academia v roce 1978/.