Barokní areál děkanství z počátku 18. století, postavený na místě gotické fary, ze které se prý dochovaly valeně sklenuté sklepy. Na fasádě pamětní bronzová deska Josefu Antonínu Seydlovi od sochaře Z. Dvořáka. Na zahradě pozdně barokní kaple s hranolovou věží.
Hlavní obrázek místa
© Iva Spurná 3.4.2010
Budovu děkanství najdete hned vedle kostela, na Seydlově náměstí – v severozápadním rohu původních středověkých hradeb.
27.2. 2011

  historie

  Hlavní budova děkanství je patrová barokní stavba z počátku 18. století. Byla postavena na místě gotické fary, ze které se prý dochovaly valeně sklenuté sklepy propojené chodbami. Na fasádě vedlejší budovy je pamětní bronzová deska Josefu Antonínu Seydlovi. Autorem reliéfu je sochař Z. Dvořák. Na zahradě děkanství stojí pozdně barokní kaple s hranolovou věží.
  Ivka, 27.2. 2011
  Josef Antonín Seydl
  Syn berounského mlynáře, který zde působil jako děkan v době národního obrození v letech 1813–1837. Část jeho knihovny (kterou sesbíral a ochotně půjčoval) je dodnes ve správě Muzea Českého krasu. Za jeho nejvýznamnější počin je považováno sepsání Kroniky královského města Beroun, jehož hodnota spočívá hlavně v popisu soudobých reálií a každodenního života obyvatel. Byl to také výborný hudebník a skladatel, jehož odkazu se věnuje vynikající

  Ivka, 27.2. 2011

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  sakrální památky
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Středočeský kraj
   Beroun  (BE)
  Beroun