Lazníčky

Švrčov, Nad Pančavou

Graficke pismenko Větrný mlýn " Nad Pančavou " nebo " Větřák " se nachází v polích mezi obcí Lazníčky (asi 700 m severovýchodně od obce) a osadou Švrčov na místě, kde dochází k velkému mísení větrných proudů. Na místo se lze dostat po zelené turistické značce a cyklostezce č. 5024.

 
Graficke pismenko Mlýn je svým založením tzv. holandského typu, což znamená, že na rozdíl od mlýnů tzv. německého typu, které se ze větrem natáčely celou svou hmotou (tyto mlýny musely být proto stavěny ze dřeva ), byly mlýny holandského typu stavěny z pevných materiálů (většinou z kamene) a po větru se natáčela jen samotná střecha s větrnými lopatami, tzv. větrné kolo.
 
Graficke pismenko Mlýn "Nad Pančavou" je dnes společně s dřevěnou nádstavbou vysoký cca 9 m a jeho budova je postavena z lomového kamene, který byl nalámán v lomu ve Výklekách. Šířka zdiva se pohybuje mezi 1,35 m, kruhová stavba má zřetelný kónický tvar.
 
Graficke pismenko Větrných mlýnů na území Olomouckého kraje se do dnešních časů dochovalo asi jen patnáct, u jedenácti z nich se dochovala celá stavba a u tří i jejich kompletní vybavení.

Text: turistické
4.6. 2006 - Ondřej Štěpánek