Omluvte chyby na serveru způsobené migrací na nový hardware! Na odstranění se pracuje.
Hrady.cz

Graficke pismenko Nejvýznamnější a také nejznámější architektonickou a historickou památkou obce Rybí na Novojičínsku je malebný kostelík Nalezení sv. Kříže. Tuto unikátní lidovou stavbu, pocházející patrně z 15. století, nalezneme v centru obce, ležící 5 km východně od okresního města Nového Jičína a 3 km západně od centra města Štramberka.

 
Graficke pismenko V roce 1846 byl kostel celkově rekonstruován. Byl obnoven dřevěný ochoz kolem kostela, tzv. sobota, zajímavé sluneční hodiny nad jedním z bočních vchodů, výzdoba interiéru ve stylu lidového baroka či železný kříž. Zajímavým prvkem je dvojitý cyrilo – metodějský kříž na věži, který byl v roce 1868 stržen velkou vichřicí a nahrazen přesnou kopií. Kolem kostela se nachází hřbitov obehnaný kamennou zdí a se zajímavou branou do celého areálu. Tento celek, kostel i hřbitov, je vyhlášen za chráněnou kulturní památku.
 
Graficke pismenko Ke kostelíku je nejsnadnější se dostat, když se u objektu bývalého fojtsví (na místě tvrze) dáte odbočkou na sever a po pár metrech stojíte přímo před branou do areálu hřbitova, na jehož okraji se kostel nachází.

Text: turistické
26.5. 2006 - Jan P. Štěpánek, info u kostela


© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu