Pozdně barokní jednopatrový obdélný zámek, vystavěný Weissy z Lilienburgu na konci 18. stoleti, přestaveny na počatku 20.století. V současnosti slouží potřebám obce.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na čelní fasádu zámku.
© Ondřej Štěpánek 04/2006
Graficke pismenko Kovalovický zámek se nachází asi 4 km jižně od centra města Kojetín a je vidět přímo od příjezdové cesty ( ve směru jízdy od Kojetína po levé straně).
Zámek je jednoduchou jednopatrovou budovou s obdelníkovým půdorysem. Nad vchodem se zachoval erb rodu Weissů z Lilienburgu. Na okenních mřížích v přízemí se zachovaly i iniciály stavebníka zámku L.B. (tzn. Lilienburg)
V polích pod Kovalovicemi je stále ještě možné shlédnout bývalé hradiště (viz heslo Hradisko u Popůvek), které bude nejspíše zničeno postupující stavbou dálnice.
Ondřej Štěpánek, 2.4. 2006

  historie

  Historie zámku
  Kovalovice se zmiňují již v zakládací listině olomoucké kapituly z roku 1131. Protože se jednalo o lenní statek olomouckého biskupství leníci z predikátem "z Kovalovic" se šasto střídali, a to až do konce 15. stol., kdy bylo léno v držení vladyků z Rokytnice. V 16. století bylo toto léno v držení Podstatských z Prusinovic. V roce 1620 byly Kovalovice zabaveny Jindřichu Václavu Přepyskému z Rychmburka a dědičně uděleny Janu Kryštofovi Orlíkovi z

  Ondřej Štěpánek, 2.4. 2006
  Základní informace místa
  ID místa: 4078
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?4078
  Uveřejněno: 2.4.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 18' 52.34"
  E 17° 17' 27.97"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Přerov  (PR)
  Obec: Kojetín III - Kovalovice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu