Synagoga postavena Štěpánem Walserem r.1855, napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Devastace během 2.světové války. Do r.1989 sklad Spojených kartáčoven Pelhřimov. Po převodu do vlastnictví Židovské náboženské obce zahájeny zabezpečovací práce.
Hlavní obrázek místa
Nově opravená synagoga v Nové Cerekvi
© Jiří Cukr, 08/2013
Graficke pismenko Synagoga je komplexně restaurovaná a zpřístupněná (na vstupné). V r. 2016 zde byla i výstava o historii synagog v Čechách. Součástí prohlídky je i návštěva blízkého židovského hřbitova.
Helena Dvořáková , 15.10. 2016

  historie

  Obec Nová Cerekev se nachází 8 km západně od Pelhřimova. Leží na železniční trati Jihlava – Pelhřimov – Tábor a na silnici I/19 Pelhřimov – Tábor. Ve městě najdeme zajímavou stavbu židovské synagogy, která napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Byla postavena stavitelem Štěpánem Walserem v r. 1855, v místech původní dřevěné synagogy v romanticko-pseudomaurském slohu. Devastace synagogy nastala během 2. světové války, kdy německá armáda

  Pavel Vítek, 1.4. 2006
  Jedinečná synagoga v Nové Cerekvi poblíž Pelhřimova
  Předměstská židovská čtvrť v Nové Cerkvi se nachází v severní části městečka v okolí Rubešovy ulice. Židé zde žili od první poloviny 16. století. V roce 1895 měla Nová Cerekev 1223 obyvatel, z toho 109 Židů. V současné době již žádný člen ani potomek členů židovské obce v Nové Cerekvi nežije. V roce 1905 byla synagoga opravena a dne 10. 9. 1905 mohl oznámit předseda Izraelské náboženské obce v Pelhřimově Benedikt Hermann slavnost svěcení

  Cestovní ruch Pelhřimov / původní text Mgr. Hodíková předsedkyně sdružení), 9.11. 2009

  popis

  Synagoga v Nové Cerekvi napodobuje asyrskobabylonskou architekturu. Byla postavena Štěpánem Walserem v roce 1855 v místech původní dřevěné synagogy v romanticko pseudomaurském slohu. Je jediná svého druhu ve střední Evropě. Je to mohutná jednolodní stavba se dvěma masivními hranolovými věžemi v západním průčelí, se stupňovitým štítem, hodinami a půlkruhově zakončenými okny. Věže jsou zdobeny pevnostními motivy cimbuří a falešných střílen.

  Cestovní ruch Pelhřimov / původní text Mgr. Hodíková předsedkyně sdružení), 9.11. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  sakrální památky
  židovské památky
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Pelhřimov  (PE)
  Nová Cerekev