Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Více místností

16.8.2010 13:28 Roman Sirovátka
Klamornu jsem před nekolika dny navštívil. Byl jsem udiven schopností naších dávných předků! Vždyť tesali ve skalách v tak nepřístupném terénu. Viděl jsem, kde až byly vytesané místnosti, rouzhodně nebyly jen čtyři, bylo jich nejméně 20! Stačí, když se pořádně zadíváte na skály.

7.8.2005 00:00
Ono toho ani moc vidět není,našli jsme tam jen to místo na fotografii a studnu.Ten statek by měl být "Píčův statek",bohužel tam o něm není žádná zmínka:-( Mirek

8.5.2007 12:45 V. Vráblík
Co je to Píčův statek a kde se vzal.
U cípu skalního ostrohu náhorní plošiny Hrada byla už ve středověku založena selská usedlost, dnes známá jako Píčův statek. Roku 1716 sem vstoupil přiženěním rod Píčů a jejich dynastie přetrvala 250 let. Píčovi měli velkou vážnost v kraji, vždyť výborně hospodařili na pozemcích o rozloze více než patnáct hektarů?. Známi byla i chovem koní, kteří, jak se zde říkalo, mohli nosit zlaté podkovy. Posledním velkým hospodářem na statku byl Václav Píč, narozený 1876. Zanechal šest dětí a zemřel 27. září 1941 ve věku šestašedesát let. Vypraven mu byl slavný pohřeb, kde jeho rakev, vezenou funebráckým vozem s párem černých koní vyprovodilo od statku až ke hřbitovu v Bosni snad všechno obyvatelstvo širého okolí. Válku statek přestál dobře, klidu ale Píčovi nedožili.

Vladimíra odvedli v želízkách, vdova uprchla a v zimním čase spoře oděná se dostala až do Branžeže, kde žila jedna z dcer, aby jí zemřela v náručí. Z Píčova statku se pak během let staly ruiny, pozemky byly znárodněny. Každý si odnesl, co chtěl, a kameny dnes zarůstají travou a ostružiním. Jisté prý ale je, že za měsíčných nocí se zde zjevuje poslední sedlák Václav, jak se, stoje furiantsky na bryčce tažené svými proslulými hnědáky, řítí s práskáním biče tryskem po hraně skalní plošiny Hrada jako v dobách své největší slávy, když se takto vracíval ze svých řídkých návštěv vesnické hospody domů. Snad hlídá ukryté zlato z doby, kdy na statku bylo blaze...

Na památku jednoho z mojich vzdálených předků pracně na internetu vyhledal V. Vráblík

25.11.2012 20:08 Martin Píč
Dobrý den.
Prosím o kontakt na vás, potřeboval bych nějaké info k rodu Píč. Pocházím z větve Antonína Píče, bratra Václava Píče (+1941).
Děkuji

Martin Píč

pic.martin@centrum.cz