Za Popelů z Vesce v pol.16.st.gotická tvrz přestavěna na renesanční zámek. V r.1738 Václav Neumann z Puchholce barokně upravil. V r.1925 zámek získala obec Suchdol. V druhé pol. 20.st.zde umístěna škola, pak zřízeny byty, knihovna a obřadní síň MNV.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 06/2017
Graficke pismenko Obec Suchdol leží 8 km západně Kutné Hory.
Dnešní zámek tvoří dvě jednopatrová renesanční křídla, jen severovýchodní nároží je dvoupatrové. Celý je pokrytý valbovou střechou. V interiérech budovy jsou ještě někde zachovány gotické a barokní prvky, ale nešetrným zacházením jen velmi poskrovnu. Zámek slouží jako obecní úřad, část jako knihovna, sídlo soukromé firmy, v severovýchodní části je umístěno v současnosti nefunkční kino. Severozápadní trakt tvoří architektonicky zcela odlišná budova sokolovny. Při poslední přestavbě byla obnovena původní sgrafitová omítka.
Pavel Vítek, 3.3. 2006

  historie

  Historie a popis tvrze
  První písemné zmínky o vsi se v pramenech objevují již v polovině 13. století, zdejší tvrz však vznikla nejméně o sto let později za některého z kutnohorských měšťanů. Poprvé je výslovně doložena k roku 1402, kdy byla v majetku měšťana Petra Píška, straníka Václava IV., a obléhalo ji vojsko krále Zikmunda. Píškové drželi Suchdol až do poloviny husitských válek a poté se majitelé často střídali až do roku 1530, kdy jej od Jana Pařízka z Pařízku

  © P. Chotěbor (Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005), 4.3. 2006
  Základní informace místa
  ID místa: 3969
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?3969
  Uveřejněno: 3.3.2006
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 57' 11.78"
  E 15° 09' 59.58"
  Země: Česká republika
  Kraj: Středočeský kraj
  Okres:  Kutná Hora  (KH)
  Obec: Suchdol
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu