Budova První synagogy z roku 1928. Postavena jako řadový dům v Božkově ulici. Odlišuje se orientálně pojatou čelní fasádou.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu bývalé synagogy
© Jan P. Štěpánek 02/2006
Graficke pismenko Jedna z mála dochovaných historických stavebních památek na území města Českého Těšína, prozatím však stranou větší pozornosti, stojí v Božkově ulici čp. 16 ortodoxní židovská synagoga, zvaná „Schomre – Schabos“. Netradičně pojatá synagoga tvoří jeden z řadových domů v ulici. Na prvý pohled však upoutá netradiční fasádou. Dnes karmínově zbarvenou fasádu, stejně jako celý objekt navrhnul v roce 1928 významný městský stavitel Eduard David. Čelní fasáda je pojata ve stylu eklekticko – maurském.
Díky skutečnosti, že synagoga stojí v husté zástavbě, nebyla hitlerovskými kumpány vypálena, ale „pouze“ vydrancována a zničen celý její interiér.
V současné době je na bývalé synagoze umístěna plaketa na upomínku zdejší židovské komunity a v budově sídlí Polský kulturně osvětový svaz.
Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006

  historie

  Historie synagogy
  Spolek pro vystavění ortodoxní synagogy v Českém Těšíně byl ustanoven ve 20. letech 20. století. Nedlouho poté získal parcelu na vybudování synagogy v tehdejší Breitegasse 16, nedaleko nově se rodícího českotěšínského náměstí. Plány na budovu synagogy vypracoval v roce 1928 renomovaný městský stavitel Eduard David a ještě téhož roku byla budova nákladem 280 tisíc korun československých dostavěna firmou Josefa Noska a Adolfa Richtera z Českého

  z polského textu přeložil Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006
  Popis synagogy
  Synagoga "Schomre Schabos" byla trojdílným objektem se sedlovou střechou, vybudovaným v jedné uliční čáře s tehdy vznikajícími okolními domy. Fasáda budovy byla bohatě členěna profilovanými rámy, svorníky a římsami a celkový vzhled stavby byl pojat ve stylu eklektickém a mauretánském. Modlitební sál synagogy měl rozměry 14 na 9 metrů a na výšku 8,7 metrů. Aron Hakodesz byl obrácen k jihu. Před ním, ve středu sálu, byla shodně s ortodoxními

  z polského textu přeložil Jan P. Štěpánek, 11.8. 2006

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec
  61-62 Ostravsko
  sakrální památky
  židovské památky
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Karviná  (KA)
  Český Těšín