Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ze 17.stol. postaven pány ze Šternberka na místě staršího kostela, který roku 1734 ustoupil novému podle plánů slavného stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Jiří Cukr, 05/2013

popis kostela

Graficke pismenko Jihozápadní část nepomuckého náměstí A. Němejce uzavírá jedna z hlavních dominant města – poutní chrám sv. Jana Nepomuckého. Jižní průčelí této pozoruhodné stavby K.I. Diezenhoffera tvoří plochý rizalit s kamenným portálem staršího kostela a dvě věže. V nikách jsou umístěny barokní plastiky svatého Františka, Dominika a Jana Křtitele. Největší chrámový prostor zaujímá loď čtvercového půdorysu, jejíž centrální část je sklenuta plackou. Hlavní oltář je zdoben sochou sv. Jana z roku 1848. Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anežce České a sv. Mikulášovi. Na kůru nad hlavním vchodem se nacházejí varhany z roku 1912. K příležitosti Janova narození a úmrtí se zde každoročně konají bohoslužby, které jsou cílem mnoha poutníků.
12.2. 2006

  historie

  Dnešní kostel, zbudovaný nákladem majitele panství hraběte Adolfa Bernarda z Martinic dle plánů Kiliána Ignáce Diezenhoffera v letech 1734-38, nahradil starší kostelík sv. Jana Křtitele postavený Šternberky v letech 1639-54 (obnovený po požáru r. 1688 – z té doby pochází hlavní portál) na údajném místě rodného domu sv. Jana Nepomuckého. V roce 1855 poničil oheň obě věže, které byly až do konce 19. stl. provizorně zastřešeny.
  12.2. 2006

  pověsti

  Dle legendy stojí chrám na místě rodného domu sv. Jana Nepomuckého. Městečko Nepomuk bylo těžce postiženo třicetiletou válkou. I rodný dům sv. Jana byl v troskách. Avšak jako zázrakem zůstala zachována zeď s obrazem Kristova narození. Když byl pak na místě domu zbudován kostelík zasvěcený sv. Janu Křiteli, zdobil jej prý i obraz Jana Nepomuckého, který tehdy ještě nebyl svatořečený. Když budějovický biskup navštívil kostel a spatřil onen

  12.2. 2006


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Nepomuk
  OOO