kostel sv. Jiří

zaniklá obec Pelhřimovy

Graficke pismenko Jde o poničený gotický kostel z 15. století, upravený barokně, s průčelím z počátku 19. století. Je to jediná větší památka na již zaniklou obec Pelhřimovy. Vzhledem k tomu, že šlo o německou obec, byla po druhé světové válce vylidněna. To, že zde stály obytné domy připomínají jen četné základy obvodového zdiva. V místech, kde zřejmě bývaly rozkvetlé sady jsou niní pitvorně zkroucené hrušky a jabloně.

 
Graficke pismenko Nejvíce zamrazí návštěva starého německého hřbitova. Desítky náhrobků zde leží vyvrácené na zemi. Na pozůstalé dnes již nikdo nevzpomene.
 
Graficke pismenko Obec leží na samých hranicích s Polskem. Pokud byste chteli, můžete po zarostlém můstku překročit "čáru" a navštívit dosud obydlenou obec Pielgrzymów.
 
Graficke pismenko Do samotné obce se dostanete ze Slezských Rudoltic. Vydáte se směrem na jih k hranicím. Pojedete po polní cestě asi tak 6 km až dorazíte na místo. My jsme tam jeli na kolech ale potkali jsme auto plně naložené našimi rómskými spoluobčany, kterak si to šine opačným směrem, s nákladem nasbíraných jablek. Každopádně bez mapy nedoporučuji se sem vydávat. Pokud spoléháte na to, že se doptáte tak pohoříte, protože ani většina místních nevěděla o co jde.

Text: turistické
3.2. 2006 - Marius Dee