Lužní les s převládajícími duby, habry a olšinami. Poč.19. st. upraven Valdštejny-Vartenberky a vyzdoben pavilóny. Výletní místo zpustlo v 2. pol. 19. stol. Zůstala kaplička sv. Ant. Paduánského s pramenem. R. 1949 vyhlášena přírodní rezervace, v r. 1983 zbudována naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
rybník Velký Košíř
© Simona Kidlesová 09/2020

Graficke pismenko Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starých až 300 let, habry a olšiny o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Roku 1949 byl Nedošínský háj vyhlášený za státní přírodní rezervaci. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Je zde bohatá vegetace, hnízdiště ptáků a vzácní živočichové. Roku 1983 zde byla zbudována naučná stezka s 9 informačními tabulemi. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny-Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později ...
Radmila Chalupová, 16.1. 2006

  historie

  Nedošínský háj je lužní les s převládajícími duby starými až 300 let, habry a olšinami o ploše cca 30 ha. V sousedství je několik rybníků, největší a nejznámější je Velký Košíř. Rezervace se nachází mezi Nedošínem a Tržkem asi 4 km od Litomyšle. Počátkem 19. století byl Nedošínský háj upraven Valdštejny - Vartenberky do parkové podoby a vyzdoben četnými romantickými pavilóny a jinými stavbami. Stal se výletním místem s lázněmi, později

  Radmila Chalupová, 1.2. 2006


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Nedošín