Kostel v Jiříkově byl postaven na místě staršího objektu v letech 1724–28 Johannem Georgem Aichbauerem na náklady šluknovských Harrachů. Obklopuje ho bývalý hřbitov s několika barokními sousošími.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2010

Graficke pismenko Kostel stojí na návrší nad východním okrajem jiříkovského náměstí. Příjezd od Rumburka po silnici II/263 (dále po několika stech metrech končí na hraničním přechodu Jiříkov/Ebersbach), parkování možné přímo pod kostelem. Na náměstí zastavují i autobusy linek z Rumburka a Šluknova.
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně v pátek od 17.00 a v neděli od 8.30.
Ivan Grisa, 9.4. 2010

  historie

  Kostel svatého Jiří v Jiříkově
  Vzhledem k nárůstu počtu duší, způsobenému hospodářským rozvojem Šluknovského výběžku, daným blízkostí saské hranice, bylo třeba nahradit malý a zchátralý kostel v Jiříkově novým objektem. První plány vypracoval vídeňský Johann Lucas von Hildebrandt, pro velkou nákladnost však byly hrabětem z Harrachu zamítnuty. V letech 1724–28 kostel nakonec postavil podle svých návrhů pražský stavitel Johann Georg Aichbauer. Velký jednolodní kostel s věží v

  Ivan Grisa dle Klára Mágrová: Architektonické návrhy J. L. von Hildebrandta, doprovodný text k výstavě v rumburské loretě, 2009, 9.4. 2010


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiříkov
  OOO