Bývalý panský dvůr postavený r. 1770. Krom obydlí čeledě zde byl i panský šenk. Po r. 1855 zde byly stáje pro poštovní koně, odtud název Maštaliska. Po r. 1884 novogoticky romanticky přestavěn za účasti Dušana Jurkoviče. Dnes po rozsáhlé rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Maštaliska
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Graficke pismenko Objekt bývalého panského dvora, jedné z posledních původních zástaveb Horního náměstí města Vsetína, naproti zámku. Maštaliska se domu začalo říkat podle ustájení koní pro poštovní dopravníkovou službu. Na konci 19. století byla Maštaliska romanticky novogoticky upravena za účasti Dušana Jurkoviče. Dnes, po náročné rekonstrukci, slouží objekt podnikatelské sféře.
Jan P. Štěpánek, 6.1. 2008

  historie

  Budova bývalého panského dvora s byty pro vrchnostenské úředníky, panským šenkem, solnicí a vinnými sklepy byla vystavěna v roce 1770 v západní části Horního náměstí. V době morové epidemie, která na Vsetínsku zuřila v letech 1831–36 byl panský šenk přeměněn na jednoduchou nemocnici. Název Maštaliska objekt získal po roce 1855, kdy zde byly umístěny konírny pro poštovní dopravníkovou službu. Současný vzhled s romantizujícími věžičkami a

  Jan P. Štěpánek, turističtí průvodci, 6.1. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  ostatní
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Zlínský kraj
   Vsetín  (VS)
  Vsetín