Komentáře, diskuse

Vložit nový komentář
reagovat, odpovědět13.2.2016 19:33 Jan Večeřa
únor 2016
Hrad lze nalézt úplně bez problému, neboť se nachází přímo na okraji obce, nedaleko zdejší kapličky. Stačí se mrknout do mapy a pak už není kde bloudit. Nikoho jsme se ptát nemuseli a i hradní areál jsme našli vykácený, na místě sklepů roste jen tráva. Celkově to byl velice fajn výlet.
reagovat, odpovědět24.9.2013 20:55 Rasenna
vlastník
Vypadá to, pane Reimanne, že obec s hradem nic dělat ani nemůže, neb dle sdělení místních a následné kontrole v katastru je majitelem politik Schwarzenberg.
reagovat, odpovědět29.6.2013 23:02 Marek Reimann
Hodně špatné....
Vyrazili jsme na výlet na tyto pozůstatky 27.6. 2013. Nejenom, že jsme je nemohli najít, protože červeně značená turistická stezka tuto zříceninu nepochopitelně úplně opomíjí (vede kolem asi o 50 metrů!!!!!). Abychom jí našli, museli jsme se ptát místních. Poté jsme jí našli v hrozném náletu, totálně zarosltlou a abych se k ní dostal a udělal někaké fotky, musel jsem lézt křovím po čtyřech!!! Odpovídající obcí (Zbýšov???) úplně zanedbaná památka, přítup - prostě vše, kdy bez mačety se k hradu člověk pomalu nedostane:-(
Projel jsem mnoho hradů, kde oproti Chlumu nebylo skoro nic. Ale třeba jen terénní pozůstatky si obce váží, je o ně jejich okolí perfektně postaráno, je tam třeba návštěvní kniha a hlavně turistická trasa navadla 50 metrů kolem, ale přes hrad!!!!
Nechápu tedy zastupitelstvo zodpovídajcí za tuto památku, co by jiné obce daly za takovouto zříceninu!
reagovat, odpovědět26.6.2008 20:09 Radek z České Lípy
Chlum u Čáslavi
Mám rád zříceniny, které jsou špatně přístupné, nebo se špatně hledají.... A Chlum byl pro mně to pravé ořechové. Vesnici Chlum jsme s kamarádkou našli docela dobře, ale pak začalo hledání ve vesnici, kde leží. Nakonec jsme se zeptali místních obyvatelů a oni nás navedli. Zřícenina leží přímo u vesnice a opravdu zbylo málo z tak velkého hradu. A chci říct, až tam někdy pojedete, sejděte po zvířecí stezce dolů k rybníku, ten je jak z pohádky Princezna ze mlejna, opravdu krásné posezení na hrázi.
reagovat, odpovědět2.12.2006 11:17 Miroslav Šamal
historie hradu Chlum u Čáslavi
Hrad Chlum byl založen roku a opevnění bylo doplněno v 15. stol. . Na počátku 17. stol. je stále přestavován a za 30-leté války je pobořen. Od té doby na nás hledí jen jeho zříceniny. Z hradu přibližně čtvercového půdorysu jsou zachovány zbytky zdiva paláce a rozsáhlé valeně klenuté sklepení. Vlastní hrad je obehnán příkopem a valem, který byl na východní straně chráněn rybníkem. Západní část hradu, příkopu a valu je naneštěstí zastavěna rekreačními objekty.
Zavřít reklamu