kaple sv. Huberta

Dubí - Mstišov
Kaple sv.Huberta nanávsi v obci Mstišov, která je od roku 1980 součástí města Dubí u Teplic. V dubnu r.2005 byla ukončena její kompletní rekonstrukce, včetně tří soch světců: sv. Huberta (sv. Eustacha?), sv. Jana Nepomuckého a sv.Václava.
Hlavní obrázek místa
© Vladimír Studecký 10/2005
Graficke pismenko Kaple sv.Huberta je ústřední dominantou návsi v obci Mstišov, která je od roku 1980 součástí města Dubí u Teplic. V dubnu r.2005 byla ukončena její kompletní rekonstrukce, včetně tří soch světců.
Vladimír Studecký, 15.12. 2005

  historie

  Hubert nebo Eustach?
  Pod středem portálu v nice štítu je umístěna socha klečícího sv.Huberta, jemuž ze stínu zad vystupuje část těla jelena. Podle restaurátorů je ale název kaple sv.Huberta vážně zpochybněn. Vzhledem k tomu, že postava není oděna biskupským rouchem, přiklání se jak NPÚ, tak restaurátoři k názoru, že je zde zpodobněna postava sv.Eustacha, patronátního světce této kaple.
  Vladimír Studecký,Dubský zpravodaj 6/2005, 15.12. 2005
  Sochy v nikách kaple
  V nikách kaple se nacházejí tři sochy světců: sv.Huberta (sv.Eustacha?), sv.Jana Nepomuckého a sv.Václava. V době vzniku zřejmě došlo k nedorozumění mezi architektem K.Laglerem a sochařem (neznámý), takže sochy byly dodatečně osekávány, aby se vešly do stávajících nik. Světci byli původně vybaveni i kovovými atributy, což dokazuje i otvor po svatozáři v temeni hlavy sv.Huberta (či chcete-li sv.Eustacha). Postava sv.Václava byla restaurátory

  Vladimír Studecký,Dubský zpravodaj 6/2005, 15.12. 2005

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  volně přístupno
  Česká republika
  Ústecký kraj
   Teplice  (TP)
  Mstišov