Neděle, 17. leden 2021. Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Kostel postavený v 1. polovině 12. století. Roku 1590 ho nechal Petr Kolbel přestavět v barokním slohu.Během napoleonských válek značně pobořen. V letech 1847-1849 získal kostel dnešní novogotickou podobu.
Hlavní obrázek místa
© Vladimír Studecký 9/2005

Kostel sv. Havla se nachází ve východní části města Chlumec. Jedná se o trojlodní kostel, kněžiště je uzavřeno polokruhově, s hranolovou - v posledním patře polygonální věží.
L.P., 5.10. 2005

  historie

  Kostel v Chlumci byl postaven v 1.polovině 12.století a byl zasvěcen sv.Gotthardu. Roku 1590 ho nechal Petr Kolbel přestavět v barokním slohu a přistavět hranolovou věž. Během napoleonských válek byl kostel značně pobořen. V letech 1847-1849 získal kostel dnešní novogotickou podobu. Autory byli J.Katze a A.Schoch. Renesanční náhrobní kameny ve zdi kostela připomínají členy chlumecké rodiny Kolblů z Geisingu.
  Vladimír Studecký, 3.10. 2005
  Smírčí kříž č. 1
  Vedle kostela se nachází smírčí kříž, vysoký 122 cm, s vyrytým mečem se zahnutou čepelí. Dříve stával na křižovatce cest naproti restauraci v Žandově před domem č.p.50. Převezen byl roku 1995 a byl do r. 2003 uložen v uzavřeném prostoru kostela za kovovou mříží.
  Vladimír Studecký, 3.10. 2005
  Smírčí kříž č. 2
  Kříž je vysoký 80 cm. Jsou na něm zbytky nápisu 145 7E 16ME. Kříž stál původně nad chlumeckým nádražím poblíž silnice sloužící lesní správě. Do roku 2003 byl uložen v uzavřeném prostoru kostela za kovovou mříží.
  webové stránky o křížích, 11.10. 2005
  Smírčí kříž č. 3
  Kříž je vysoký 110 cm. Je na něm rytina meče. Byl objeven chlumeckým občanem Stanislavem Petržilkou východně od chlumeckého nádraží a silnice sloužící lesní správě v úvozu málo používané stezky. V roce 1981 byl převezen ke kostelu.
  webové stránky o křížích, 11.10. 2005


  Vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Chlumec

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost
  Arciděkanský úřad Ústí n.L.
  Bílinská 3
  400 01 Ústí nad Labem
  Tel: +420 475 209 303
  URL: http://www.usti.farnost.cz/
  E-mail: arcidekul@seznam.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 3490
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3490
  Uveřejněno: 2.5.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama