kostel sv. Tekly

Wódka, Hochkretscham

Graficke pismenko Slezská obec Vodka se nachází na dnešním polském území u města Hlubčice (Glubczyce, Leobschütz) nedaleko Opavy. Původně bylo celé Hlubčicko jako oblast v rámci olomouckého biskupství součástí českého státu. Po r. 1742 se ocitlo v pruském záboru. Přesto se zde do r. 1945 udrželo početné slovanské obyvatelstvo, tzv. Moravci hovořící dialektem češtiny (67%). Po válce byla snaha připojit některá slezská území k Československu (Kozelsko, Ratibořsko, Hlubčicko a Nissko, spolu s Kladskem), ale nepodařilo se získat jednoznačnou podporu tehdy všemocného Sovětského svazu proti územním zájmům Polska.

 
Graficke pismenko Pamětihodností obce je kostel sv. Tekly, původně barokní z konce 18. století s úpravami v 19. století. Dnes se jedná o slohově nevýraznou stavbu, v exteriéru se negativně projevuje tvrdá omítka na fasádě.
 
Graficke pismenko Na hřbitově u kostela je řada náhrobků s poněmčenými českými jmény i příjmeními. Jeden z náhrobků je čistě český. Patří k hrobu Cypriana Lelka, katolického kněze a vzdělance. C. Lelek byl buditelem pruských Moravců a poslancem pruského sněmu. Zemřel jako administrátor zdejší farnosti.
 
Graficke pismenko Německý název obce Hochkretscham odkazuje na zájezdní hostinec (tj. krčmu) na návrší u hlavní silnice nad obcí ve směru z Hlubčic přes Vladěnín (Bladen, Wlodzienin) do Opavy a Ketře (Katscher, Kietrz).

Text: turistické
2.9. 2005 -