Graficke pismenko Hrad byl postaven asi v první polovině 14. století. Poprvé se připomíná r. 1362, kdy se podle něho psal Martin ze Zvěřince. Je znám ještě r. 1394. Po něm jej podědili bratři Bohouš a Mikuláš, uváděni r. 1394. Na počátku hustistského revolučního hnutí, patřil hrad Václavu ze Zvěřince, u něhož se prý podle lidové tradice zdržoval Jan Hus v době svého pobytu na jihočeském venkově. V r. 1415 připojil Václav ze Zvěřince svou pečeť na stížný list do Kostnice. Kolem r. 1442 patřil hrad Arnoštu Leskovcovi a asi od r. 1471 Růtům z Dírného. Hrad tehdy už nebyl obýván. Důvody zpustnutí však nejsou známy. V r. 1539 koupil pustý hrad s příslušenstvím od Viléma Růta z Dírného a jeho pěti bratrů Mikuláš Měděnec z Ratibořic, který podobně jako později jeho synové sídlili na dvoře Úlehle pod Zvěřincem.

 
Graficke pismenko Hrad Zvěřinec stával na stejnojmenném severním ostrohu jižně od Jesenice a byl na třech stranách chráněn hlubokým vyzděným příkopem, pouze příkrá východní strana umělé opevnění nepotřebovala. V rozsáhlém předhradí, které leží na jih od vlastního hradu se nedochovalo nic.
 
Graficke pismenko Ze skalního vrcholu, kde patrně stávala dřevěná věž (zřejmě obytná) je daleký výhled do sedlecké kotliny a na Sedlčany. To též obdivoval i mladý K. H. Mácha, který trávil školní prázdniny v blízkých Měšeticích v rodině svého dědečka.
 
Graficke pismenko Máchův pobyt na Zvěřinci připomíná pamětní deska z r. 1935.

Text: historie
28.5. 2002 -