Kostel dal postavit kolem r. 1500 Dobrohost z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelů a majitelů panství. V 2. pol. 17. stol. byl kostel, poté co vyhořel, barokně přestavěn. R. 1900 byla při rekonstrukci snesena jedna ze dvou kostelních věží. Mobiliář pochází ze 17. - 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 06/2005

Graficke pismenko Nedaleko zámku stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který nechal postavit počátkem 16. stol. Dobrohost z Ronšperka, tehdejší majitel panství a který je také v kostele pohřben. Náhrobní desku má v kostele i Petr ze Švamberka a členové rodiny von Coudenhove. V 17. stol. po požáru byl kostel upravován a v 19. stol. byla snesena jedna věž.

Kostel měl původně dvě věže. Dnes je jednolodní, obdélníkový s trojboce uzavřeným kněžištěm. Na severní straně oratoř, při jižní straně sakristie, obě přibližně čtvercové. Při západní straně hranolová věž. Presbytář sklenut valeně. Zařízení kostela ze 17. až 19. stol.
L.P., 17.7. 2005

  historie

  Historie kostela Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích
  Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Poběžovicích byl postaven kolem r. 1500 tehdejším majitelem panství Dobrohostem z Ronšperka. Kostel sloužil i jako pohřební místo držitelům a majitelům Ronšperka. V presbyteriu jsou zachovány mimo náhrobních desek Dobrohosta z Ronšperka (+1506) a Petra ze Švamberka (+1575) dva náhrobníky rodiny von Coudenhove aj. V 2. pol. 17. stol. byl kostel poté, co vyhořel, přestavěn v barokním slohu. Původně měl v

  čerpáno z www.pobezovice.cz, 23.10. 2011


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Poběžovice
  OOO