Minerální povrchový pramen nechal hrabě Ondřej Serényi upravit někdy v l. 1669-80. Původně byl zvaný Slaný či Pramen bublavý. R. 1792 byl nově upraven a přejmenován na Amandku. R. 1988 došlo po provedení vrtu Vincentka 2 k poklesu hladiny Amandky. Dnes je voda zachycována do 3,5 m hluboké studny.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice - Amandka
© Ivo Rozehnal, 05/2010

Volně přístupný uprostřed kolonády. Je zakrytý a nelze z něj pít.
Standa Brebera, 23.6. 2005

  historie

  pramen Amandka
  Údajně je nejstarším luhačovickým pramenem. Původně byl nazýván též Slaný a Pramen bublavý. Nyní již nad povrch nevyvěrá.
  Standa Brebera, 23.6. 2005
  Pramen Amandka byl zachycen již ve druhé polovině 17. století. První popis luhačovických pramenů je obsažen v knize Jana Ferdinanda Herdota z Todtenfeldu v části Slané vody luhačovické. To vedlo tehdejšího majitele panství hraběte Ondřeje Serényiho k úpravě prvního pramene, kterým byla Amandka. Krátce nato byl v té době upraven i další pramen, který dostal název Hlavní pramen a dnes je známý pod jménem Vincentka.
  12.7. 2005
  Pramen Amandka je jedním z nejstarších luhačovických pramenů. Vyvěrá na Lázeňském náměstí pod svahem Velké Kamenné. Vytéká z pískovce a voda je zachycována do 3,5 m hluboké studny. V minulosti byl nazýván Bublavý pramen. Roku 1792 byl upraven a zřejmě i přejmenován na Amandku. Název je odvozen od křestního jména z šlechtické rodiny Seréniů. Ti bývali majiteli zdejšího panství. Pramen byl upravován v l. 1904 a 1908. Roku 1949 byl sveden do

  Ivo Rozehnal - podle knihy Luhačovice /Mudr. A.Jančář - Olympia 1988, 4.8. 2010


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice