Kostel sv. Markéty v Dębnie, postaven 1470-1504. Jednolodní stavba s kamennými zdmi, dřevěný trámový strop z doby generální opravy kol. r. 1900, původní pozdně gotická křížová žebrová klenba v presbytáři. Figurální malby z r. 1957,vitráž sv. Markéty z poč. 20. st. v okně presbytáře, zvony z r. 1777.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

dějiny kostela

Graficke pismenko Kostel sv. Markéty v Dębnie byl vybudován na severním okraji vsi pravděpodobně Jakubem z Dębna ve stejné době jako zdejší hrad, tedy v letech 1470-1504. V té době byl zasvěcen sv. Trojici. Teprve kolem roku 1618 bylo zasvěcení změněno na současné, pravděpodobně v souvislosti s rozebráním dřevěného kostelíku ze 14. století.
Zany, 5.6. 2005

  historie

  popis kostela
  Kostel je jednolodní orientovaná stavba s mírně zúženým presbytářem zakončeným prostou zdí a nárožími zesílenými odstupněnými opěráky.. Zdi jsou kamenné, štíty strmých sedlových střech jsou z červených cihel. Od jihu přiléhá k lodi kruchta s erbem Odrowąż fundátora kostela, od západu čtvercová předsíň s nízkou věží, která má dřevěné polopatro kryté doškovou střechou z druhé poloviny 18. století. Od severu je k presbytáři přistavěna

  Zany, 5.6. 2005


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, małopolskie,
  OOO