Graficke pismenko Historický hraniční kámen mezi Moravou a Slezskem, mezi frýdeckým panstvím na slezské straně a majetkem olomouckého biskupa na straně moravské. Tento hraniční kámen stál na straně slezské na břehu Černé Ostravice a nechal jej zde umístit v roce 1669 tehdejší majitel frýdeckého panství František Eusebius z Oppersdorfu. Kámen je kolem 2 m vysoký, na čelní straně opatřen dvěma identickými oppersdorfskými erby i s klenoty vysekanými do kamene a na zadní straně je nápis s letopočtem 1669. Kámen byl do poloviny své délky zakopán v zemi, a právě, aby mohlo být po ulomení horní části prokázáno, kdo je majitelem, byl i v dolní polovině vytesán stejný kamenný erb jako v jeho horní polovině.

 
Graficke pismenko Podobnými kameny byla značena celá hranice mezi těmito zeměmi. Pro jejich cennost a historickou hodnotu, však byla velká část rozkradena a dnes se nacházejí různě v soukromých rukách neznámo kde.
 
Graficke pismenko V současné době se kámen, původně považován za ztracený, nachází v areálu pensionu Letohrádek ve Frýdlantě nad Ostravicí. Majitel tohoto letohrádku, velký nadšenec pro historii, se s tímto kamenem náhodně setkal na černém trhu a naštěstí neměl to srdce, aby se tento skvost ocitl v cizině a odkoupil jej. Kámen nechal rekonstruovat a v současnosti si jej kdokoliv na požádání nebo i sám, může v krásně upravené zahradě (lesoparku) Letohrádku prohlédnout.
 
Graficke pismenko Pro návštěvníky toužící vidět zahradu i kámen v nočních hodinách je zde menší uvítání v podobě poměrně ostrého velkého bernardýna.

Text: turistické
1.6. 2005 - Jan P. Štěpánek