úterý, 24. listopad 2020. Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina

hrad Tropsztyn

Wytrzyszczka
Hrad postaven na přelomu 13. a 14. století. Opuštěn v roce 1535. V 17. století se ocitl celý v ruinách. V 20. století proběhla jeho rekonstrukce, ale hrad neodpovídá své původní podobě. V předpolí hradu nevelký skanzen.
Hlavní obrázek místa
pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

dějiny hradu

Hrad Tropsztyn byl na skalnatém vrcholku nad levým břehem Dunajce postaven zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Možnými zakladateli jsou Zbroslaw či jeho syn Gniewomir připomínaní roku 1307 jako vlastníci osady Tropia. Později byl hrad (výslovně uváděný až roku 1404) ve vlastnictví rodu Chebdů erbu Starykoń a to až do roku 1535, kdy Prokop Chebdí prodal již opuštěný hrad sandoměřskému kastelánu a velkému korunnímu maršálkovi Petrovi Kmitowi. Již roku 1541 však zde seděli Robkowští, roku 1556 jsou jako majitelé hradu uváděni Gabanští , kteří zřejmě chátrající hrad ještě opravili. Na počátku 17. století však již byl Tropsztyn celý v ruinách. Roku 1970 koupil ruinu od polského státu Andrej Benesz, který roku 1993 zahájil razantní a nutno říci že velmi diskutabilní rekonstrukci hradu. Novými majiteli provedené zásahy nerespektují původní stav a zcela dle své libosti doplňují ...
Zany, 28.5. 2005

  historie

  popis hradu
  Archeologický a stavebně historický průzkum provedený roku 1993 identifikoval čtyři základní stavební fáze hradu. V nejstarší fázi z přelomu 13. a 14. století vznikl jednoduchá hrad ve tvaru nepravidelného oválu o osách 22 a 32 m. Obvodová hradba o síle 1,9 m ukončená ochozem a cimbuřím se střílnami je dodnes zčásti dochovaná na severu a východě. Ve druhé fázi na konci 14. století byl při jižním úseku

  Zany, 28.5. 2005


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Zamek Tropsztyn nad Dunajcem
  32-860 Wytrzyszczka
  Tel: +48 14 6635230
  Základní informace místa
  ID místa: 3152
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3152
  Uveřejněno: 28.5.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama