Dřevěná kolonáda postavená r. 1883 a v roce 1992 nahrazena věrnou kopií. S prameny Karel IV. (č.2), Dolní zámecký (č.3.) a Tržní (č.5).
Hlavní obrázek místa
Tržní kolonáda
Pohled od Vřídelní kolonády
© Luděk Pitter 05/2005

Graficke pismenko V těsném sousedství Vřídelní kolonády, na druhém břehu řeky, se nachází Tržní kolonáda. Je založena na upatí skály – Zámeckého vrchu, na místech nejstarších vývěrů. Dnes se jedná o věrnou kopie z konce 20. století původní dřevěné stavby ze 2. poloviny 18. stol.

Pod střechou tržní kolonády najdete Tržní pramen, pramen Karla IV. a v současnosti je zde veřejnosti přístupný dolní Zámecký pramen.
L.P., 18.5. 2005

  turistické

  Pramen Karla IV. (pramen č. 2)
  Pramen Karla IV. (pramen č. 2) Vývěr má teplotu 64 °C , vydatnost 4,8 l/min. Nad pramenní vázou je umístěn reliéf od Zörklera - Objevení Karlových Varů. Dnes je zdrojem termální vody pro pramen Karla IV. vrt o hloubce 19,5 metru.
  18.5. 2005
  Tržní pramen (pramen č. 5)
  Tržní pramen (pramen č. 5) Vývěr má teplotu 62 °C , vydatnost 4,9 l/min. Původně byl vývěr pod úrovní podlahy kolonády. Až nově zachycený pramen vrty při rekonstrukci Tržní kolonády koncem 20. stol. umožnil jeho vyvedení nad úroveň podlahy.
  18.5. 2005
  Dolní Zámecký pramen (pramen č. 3)
  Dolní Zámecký pramen (pramen č. 3) Teplota pramene vyvedeného v Tržní kolonádě se uvádí 55 °C , vydatnost základního pramene je až 200 l/min. Tento pramen sice patří k pramenům Zámecké kolonády, ale veřejnosti je přístupný jen zde.
  18.5. 2005

  historie

  Na úpatí Zámeckého vrchu (Fresser) byla r. 1883 vybudována provizorní dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu. Provizorium se stalo časem kulturní památkou a tak v letech 1991-1992 byla původní konstrukce nahrazena věrnou kopii.
  L.P., 18.5. 2005


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Karlovy Vary
  Načítám seznam míst
  OOO