Pátek, 27. listopad 2020. Svátek slaví Xenie, zítra Rene
Zřícenina pevnosti, kterou dal stavět v 16. stol. korunní hejtman Jan Amor Tarnowski za účelem obrany výnosného rożnówského panství. Stavba moderně opevněné bastionové pevnosti však z neznámých příčin nikdy nebyla dokončena. V 19. stol. byl uprostřed opevnění postaven klasicistní hospodářský dvůr.
Hlavní obrázek místa
bollwerk
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

popis pevnosti

Až do konce 15. století sloužil jako sídlo majitelů rożnówského panství hrad na hřebeni Łaziska. Na počátku 16. století přešlo panství sňatkem do rodu Tarnowsich, kteří však k bydlení využívali jiné objekty. Až v polovině 16. století velký korunní hejtman Jan Amor Tarnowski rozhodl o definitivním opuštění starého hradu, který již nevyhovoval z hlediska obytného ani obranného. Aby zabezpečil obranu výnosného panství zahájil na břehu Dunajce stavbu moderní bastionové pevnosti na pravidelném půdorysu. Z neznámých příčin však moderně opevněná rezidence nikdy nebyla dokončena a dochovala se pouze v torzovitém stavu. V 19. století byl v místě nikdy nepostaveného zámku uprostřed opevnění postaven klasicistní hospodářský dvůr, dnes také pobořený.
Zany, 27.5. 2005

  historie

  popis pevnosti
  Nikdy nedokončený opevněný zámek byl jednou z prvních realizací rané bastionové pevnosti v Polsku. Nepochybně se mělo jednat o pravidelnou pevnost s nárožními bollwerky zde zvanými podle italského vzoru beluard. Do dnešních dní se zachoval pouze jihovýchodní bollwerk, vstupní brána a kurtina mezi nimi. Bollwerk je nízká stavba ve tvaru protáhlého pětiúhelníku o nejdelší ose 30 m. Uvnitř kamenných zdí

  Zany, 27.5. 2005

  Půdorys místa

  půdorys
  © M. Kornecki
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Polsko, małopolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 3113
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=3113
  Uveřejněno: 27.5.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama