Sobota, 5. prosinec 2020. Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Hrad založený Čeňkem z Vartenberka na konci 14. století. Dobyt vojskem krále Jiřího z Poděbrad roku 1467. Po třicetileté válce již zříceninou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 07/2013
Hrad Trosky se tyčí na dvou dominantních čedičových sopouších v Českém ráji jen několik málo km od Hrubé skály (na dohled). Do Turnova vláčkem a odtamtud je možné courákem do Borku pod Troskami a dále pěšky po vlastní ose. Pro motorizované je přímo pod hradem parkoviště.
28.5. 2002

  historie

  Hrad Trosky byl postaven na dvou izolovaných čedičových sucích, které předurčily vzhled i dispozici objektu. Lze říci, že stavitelé hradu, se skutečným smyslem pro účelnost a plné využití daného prostoru, pojali stavbu jako komplex budov, umístěných na skalním bradle mezi oběma skalisky s věžemi, jimž lid již dávno dal příznačná jména: vyšší a štíhlejší Panna, nižší a hmotnější Baba. Pevnost hradu

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 28.10. 2009

  pověsti

  Husité před Troskami
  Husitské vojsko, drtící odpůrce kalicha, přitáhlo i k pyšným Troskám, jejichž pán Oto z Bergova pronásledoval stoupence „podobojí“, a chystalo se hrad pokořiti. Husité se nechtěli zdržovati jeho obléháním, neboť o něm bylo známo, že má spojení se širým okolím tajnými chodbami, jimiž možno uprchnouti až kamsi nad Rovensko. Rozhodli se zahájiti proti němu ihned boj. Střední část hradu neodolala prudkému

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002
  Bába a Panna
  V XV. století žily na Troskách dvě příbuzné ženy, které se tak nenáviděly, že se každá usídlila v jiné věži. Na Bábě bydlela Markéta, vdova po Otovi starším z Bergova, na Panně její vnučka, která se jmenovala Barbora. Markéta byla zapřisáhlou katoličkou, Barbora byla víry kališnické, k níž přestoupila po smrti svého ženicha. Nejprve se mezi nimi započaly hádky pro víru. Ráno, sotvaže dopadla na zdi

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002
  Brána do jiných světů?
  Trosky, dominanta celého kraje, leží v Jičínské pahorkatině, JZ od Turnova. Dva strmé čedičové vrcholy, jejichž vzhled ještě umocnila výstavba hradu ve 14. století, jsou opředené množstvím mýtů a legend. Vždyť tento unikátní přírodní útvar lákal svým bizarním zjevem a strategickou polohou již odpradávna. A jak uvidíme, možná ještě i něčím podstatně záhadnějším, něčím, co se dotýká i těch

  Fantastická Fakta 1/2002, Jiří Unger, 4.3. 2003
  Poklad v troskách
  Trosky byly kupodivu troskami nazývány i v době, kdy hrad stál ještě nepoškozen. Mohl za to tvar útesů, na kterých stály obě věže, připomínající rozvaliny. Ota z Bergova, pán na Troskách a Chlumci, přepadl opatovický klášter v době, kdy byl jeho opatem Lazur. Je tedy možné, že ve zříceninách hradu se ukrývá alespoň část proslulého opatovického pokladu. Je to prý pod podlahou Panny v hlubokém sopouchu.

  Vendula Dvořáčková, 222 tajemných míst do kapsy, 21.10. 2004

  Půdorys místa


  D .Menclová
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vývoj událostí místa

  • 1396

   Poprvé se uvádí v přídomku Čeňka z Vartemberka „z Trosk" zřejmě zakladatele hradu.

  • koncem 14. století

   Finanční těžkosti přinutily Čeňka k postoupení Trosk králi Václavovi IV.

  • 1425

   Žižka při svém tažení na Turnovsko Trosky dobýval, přičemž vyhořela věž Baba, ale posádka na Panně se ubránila.

  • 1438

   datum je přibližné

   Zradou se hradu zmocnil pověstný zemský škůdce Kryštof Šof z Helfenburka a jeho společník Švejkar. Ota mladší z Bergova byl zajat.

  • 1440

   Trosky odolaly obležení vojsky východočeského a boleslavského landfrídu.

  • 1444

   Ota z Bergova získal trosky zpět.

  • 1455

   Trosky s celým panstvím koupil Jan Zajíc z Házmburka.

  • 1469

   Královské vojsko oblehlo a dobylo Trosky.

  • 1497 - 1508

   Získal panství Jan ze Šelmberka.

  • 1508 - 1524

   Byly Trosky v držení Jindřicha ze Šelmberka .

  • 1559

   Koupil Trosky Jindřich ze Smiřic a připojil je k panství Hrubá Skála.

  • 1639

   Se hradu zmocnili Švédové.

  • 1648

   Vypálení hradu císařským vojskem a vyhnání Švédů.

  • 1681

   Navštívil Trosky Bohuslav Balbín, podle jeho mínění byla podstatná část hradu ještě schopna opravy a záchrany.

  • 1821

   Nový majitel hruboskalského panství a Trosek se stal Jan Lexa z Aehrenthalu.  Vložit do oblíbených
  Liberecký kraj,  Semily  (SM), Troskovice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Hrad Trosky
  512 63 Rovensko pod Troskami
  Tel: 481 313 925
  URL: http://www.hrad-trosky.eu
  E-mail: trosky@liberec.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 310
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=310
  Uveřejněno: 31.8.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama