Notice: Undefined index: _CIS_TYP in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php on line 72
Komentáře - Templštejn
Omluvte chyby na serveru způsobené migrací na nový hardware! Na odstranění se pracuje.
Hrady.cz

Komentáře, diskuse

Vložit nový komentář

Pokud se chcete pochlubit svými obrázky, vkládejte je do vlastní galerie u tohoto místa.

reagovat, odpovědět24.10.2015 16:09 Jan Večeřa
10/2015
Dnešní den byl jako stvořený pro výlet. Templštejn je opravdu krásná zřícenina, v okolí se nachází impozantní skály a hrad samotný je pročištěný od dřevin a pěkně udržovaný. Pochválit musím i schůdky vedoucí na vrchol štítové zdi, které se do tohoto prostředí hodí! Můžeme jen doporučit. Jediná nevýhoda je, že někteří neukáznění návštěvníci spouzejí po zdech!
reagovat, odpovědět21.12.2011 12:41 Tomáš Tureček
Moc pěkné fotky
http://kraje.idnes.cz/ocima-ctenaru.aspx?idc=1112214390
reagovat, odpovědět22.12.2011 10:59 Pavel Zany Komárek, korektor
děkujeme za odkaz, snímky jsou opravdu pěkné, přidali jsme je k dalším odkazům na weby zabývající se hradem. redakce
reagovat, odpovědět13.9.2011 00:05 Tomáš Tureček
Nový majitel
Vypadá to, že se hrad dostal do dobrých rukou.
http://www.lidovky.cz/neutracel-za-auto-koupil-si-zriceny-templarsky-hrad-f9d-/ln_domov.asp?c=A110911_175622_ln_domov_kim
reagovat, odpovědět12.9.2011 20:49 badaxe
Prodáno
hrad má nového majitele, za 1,2 milionu ho získal David Hamza, podle novin (LN) chce hrad zakonzervovat, aby se dál nerozpadal, takže můžeme doufat že to tak i dopadne.
reagovat, odpovědět5.12.2010 15:50 Jan Procházka
Na prodej!
Koukám, že je zřícenina momentálně na prodej - viz.: http://www.lesycr.cz/cs/odborna-verejnost/prodej-nepotrebnych-nemovitosti-lcr-krok-2.ep/?action=detail&propertyId=3686

Tak doufám, že to sdružení má cca 600 tis. Kč... ;-) Každopádně novému majiteli držím palce... ;-)
reagovat, odpovědět21.9.2009 19:35 Templář
Rytíři Templu
Vzpomínáte na templářské bohatství, ze kterého se našlo jen velmi málo?
Nenašlo se skoro nic, protože Templštejn plnil funkci banky stejně tak jako jiné komendy řádu a po upálení velmistra hlavní pokladník templu utek a po rozdělení řádu na 2 frakce se na banky zapomělo, když už řad nebyl.A rytíři je nerozkladli,protože o těch ůkrytech věděl jen hlavní pokladník a ten to objížděl.Věřím, že peníze tam stále ještě jsou stejně jako byly peníze nalézány po celé evropě a archeologický průzkum je najde.Je škoda ze se nikdo nevěnuje Templštejnu, protože templáři měli obrovskou moc a ovládali kde co.Mimochodem vy vážně věříte těm pohádkám, že templářský řád zanikl.Zkuste zavřít všechny banky v Evropě! Nepovede se vám to.Stejně tak se templáři smáli ve své době králi Francie byt byl upálen velmistr(Toho templáři předhodili jen jako zástěrku).A všechna ta ůmrtí (např papeže) sou moc náhlá na to aby to byla náhoda.Jednoduše je zbytek Temlářů šikovně zlikvidoval aby se na ně pokud možno brzy zapomnělo.Krále uvláčel splašený kůn.To neni problém takhle někoho zabít (třeba střelit toho koně nejakou šipkou nebo tak). Pochybuju, že by měl král takovou haitru aby ho uvláčela ten měl echt koně.Jednoduše se templáři vzdali všeho příliš rychle.A já zjistil, že údajně po tom co se rozpadl řád vznikly dvě větve a ta hodnější část povraždila tu druhou větev řádu a dneska sou silnější než kdy dřív.A lidi co se zajímali o řád v tom smyslu, že by i dneska mohl existovat tak bud náhle žemřeli nebo se ztratili i s rodinama a po nich zbyly jen prázdný baráky.Už jen z názvu templáři mrazí v zádech.Utajení templářu je dokonálé vždyt na to měli 800 let.A ten poklad byl rozeset na tolika místech, že ho král nemohl najít protože to utajení bylo příliš veliké.A ten doktor co se utopil.Šel léčit krále a tak si jen tak pro zábavu zaplaval když neuměl plavat. Divný ne?Všiměte si, že když se restauruje nebo opravuje nějaká budová, která patřila templářům vždycky je tam velmi divný člověk přes památky.My sme zjistili, že památkáři, kteří jsou u oprav a mají různá povolení, jsou lidé, které když jsme chtěli najít, nebo zjistit kde bydlí, zjistli sme, že povolení mají většinou velmi podivná a tito lidé bud neexistují nebo sou velmi zvláštní a maji tak zvláštní kontakty, až je to podivné.
A restaurátoři co to opravujou těm je úplně jedno kdo tam je. Hlavně když na ně nespadne cihla a mužou si dát pivo.Jak se řiká, když se něco dělá všechno jedno.Hlavně aby z toho měli peníze a moc se nenadřeli.
reagovat, odpovědět12.9.2011 21:11 badaxe
text je místy natolik nesovislým, že je zcela nesrozumitelný (např. .A ten doktor co se utopil.Šel léčit krále a tak si jen tak pro zábavu zaplaval když neuměl plavat.) Kdo je třeba "My sme zjistili", jde o plurál majesticus nebo os kupinu?
V reálu představa jak " o těch ůkrytech věděl jen hlavní pokladník a ten to objížděl" je i když si odmyslíme to ů (pro templáře, je tam správně jako vždy na začátku slova správně ú) velmi naivní. Templáři se krom řady jiných činností věnovali i bankovnictví. K tomu ale potřebovali přesný opak toho co si naivně představují fadové D. Browna, tedy peníze v hotovosti, v nějakém "úkrytu" o kterém ví jediný člověk by jim byly k ničemu. Fungovalo to celkem jednoduše, v nějaké řádové pobočce, třeba v Janově jste složili peníze a dostali za ně směnku, tu vám pak proplatila jakákoli (nebo jen určená) pobočka, vy jste nemuseli tahat pytle s penězi. zmenšila se možnost vašeho okradení a celkově se usnadnil obchod, směnka do jisté míry mohla fungovat i jako platidlo (nemusel jste ji nutně předložit vy). Takže tahle nesmyslnost o ukrytých penězích je dost mimo mísu. Templářům se kladlo (krom jiného) za vinu právě to, že obchodují a půjčují peníze (v bibli se to dost odsuzuje) a zanedbávají boj za svatou zemi (v té době už to ale byl boj dávno ztracený). Rytíři část majetku použili na obranu a celkem se to mnohde podařilo, v Anglii nebo Čechách třeba pronásledováni nebyli a jejich majetek (především nemovitý) připadl jejich konkurentům, tedy Johanitům, do tohoto řádu přešla i většina rytířů a "personálu" takže řád byl sice zrušen (papežem) ale skutečně popravených bylo jen malé procento, značná část skončila u Johanitů (pozdější maltézští rytíři). To že by na hradě kdesi na okraji tehdejšího světa bylo nějaké větší bohatství je málo pravděpodobné, navíc hrad přešel do jiných rukou a byl řadu let spravován několika rody, takže z původního je dnes celkem málo.
Předpokládám že Templář naplnil své vyprávění, konkrétně "náhle žemřeli nebo se ztratili i s rodinama a po nich zbyly jen prázdný baráky" :-)
reagovat, odpovědět10.3.2011 20:05 jan křen
Ahoj začal jsem se zajímat o templáře a docela mě zajímá co jsi tu psal nemohl by jsi mi zaslat více info do emailu krenda88@email.cz děkuji.
reagovat, odpovědět21.9.2009 19:57 Zany
Ty sis přečetl nějakého Dana Browna nebo co?
reagovat, odpovědět7.6.2009 10:54 Tnegas
Výborný hrad!
Parádní hrad,parádní prostředí,prostě zřícenina jak má být.Až na jedno kardinální negativum které nemá nic společného s historií a architekturou hradu.A tím černým mrakem na kráse tohoto hradu jsou milióny klíšťat které po nás pořád lezli.Sice se mě osobně podařilo několik sundat,ale i tak jsem jich na druhý den minimálně 8 tahal pinzetou z kůže.Takže bacha na to!
reagovat, odpovědět3.5.2009 16:33 Michal Brůža
Informační tabule
Tak jsem byl celkem mile překvapen, že se konečně někdo chytil za hlavu a napadlo ho, umístit na hrad informační tabuli. Protože hrad jakým Templštejn je, si zaslouží, aby se návštěvník dozvěděl něco z jeho historie. Jen by mě zajímalo, kdo nebo co, bylo inspirací.
reagovat, odpovědět6.11.2008 14:26 Ondřej
Templštejn
O Templštejnu jsem psal diplomovou práci, nejobšírněji se Templštejnem zabývá článek Michaela Simböcka v včasopisu "Zeitschrift des Vereines für Geschichte Mährens und Schlesiens" z r. 1910, zhodnocuje dostupné prameny v souboru Codex diplomaticus a práce Lichtensteinského revírníka, který přistoupil k prokopávání hradní ruiny a popisuje i kovové nálezy mj. např. hroty šípů, nášlapné pasti, podkovy, vybavení jezdce a koně atd. dále i podle článku Pavla Boliny "Archeologické nálezy z hradu Templštejn" v sborníku Aerchologica historica. Nálezy mají být uloženy v muzeu v Moravském Krumlově. Simböck píše o schodech do podzemí, které však nebyly odkryty. Pověsti o chodbě, která měla vést snad do Řeznovic (snad součást templářské komendy filiální kostel Petra a Pavla z 11. stol. s pozdější nástavbou oktagonální věže), či snad do Jamolic, kde se v místě popisném 30. tehdejšího majitele Jacoba Judexe našly na dvoře zbytky starého zdiva, snad původní výstavby Jamolické komendy, která se teprve někdy od 80. let 13. stol. začala označovat Jamolice-Templštejn. Moje rodina vlastní chatu pod Templštejnem a krvácí mi srdce při pohledu na chátrající ruinu. Kdyby tento hrad stál třeba ve Francii, tak určitě nebude v tak zanedbaném stavu. Zasloužil by si větší pozornost a publicitu. Mělo by se začít urychleně s konzervací zdiva a vyvezením sutě a hlavně s odborným archeologickým průzkumem.
reagovat, odpovědět24.8.2008 14:03 Mythos
Templštýn
Hrad je opravdu velice impozantní na nádherném kopci s nádhernou vyhlídkou. Je vidno, že se již začalo trošinku pracovat s náletovými dřevinami, ovšem s jejich odklizením nikoli. Posekáno a konec ... Trochu to brzdí cestu při průzkumu hradu. Jinak držím pěsti aby se sdružení dalo dohromady a hrad se ujal své templářské krásy.
reagovat, odpovědět27.3.2008 21:03 dave.danielvseznam.cz
Občanské sdružení Templštejn
Všem zájemců a přátelům o účast v občanském sdružení a o spolupráci při realizaci záchrany hradu Templštejn, děkuji za cenné připomínky a rady. Vzhledem k zahraniční stáži, jak jsem již sdělil, se ke svému projektu - vizi, vrátím zřejmě ještě tento rok, počítám tak koncem roku. Pak Vás všechny obešlu a myslím, že pokud Vaše nadšení ještě neupadne, že bychom se do toho mohli společně v roce 2009 pustit. Dave
reagovat, odpovědět13.10.2007 08:52 Dave.Daniel@seznam.cz
Občanské sdružení Templštejn
A co takhle založit občanské sdružení s názvem Templštejn a starat se o jeho správu a údržbu. Dave
reagovat, odpovědět25.11.2007 16:16 Prosba
Mam prosbu kdybyste kdokoli zacali hrad opravat a jine,rad bych abyste me informovali na e mail mates733@seznam.cz .Jsem z jamolic a zajma me co se s templštejnem bude dít.A to sdružení není špatnej nápad.
reagovat, odpovědět6.8.2007 18:54
Templštejn se nachází v katastru obce Jamolice. Nejlépe asi bude když se zeptáte na OÚ Jamolice čp. 8., 672 01 Moravský Krumlov, tel: 515 322 345, fax: 515 324 833, e-mail: oujamolice@quick.cz, obec@obec-jamolice.cz, www.obec-jamolice.cz
reagovat, odpovědět2.8.2007 21:01 Darek
Poděkování
Přátelé, nevím, zda jste to vykáceli Vy, ale právě jsme se z Templštejna vrátili a je to tam úžasné !!!! Každopádně díky tomu, kdo to zorganizoval a provedl. Byl jsem tam po 30-ti letech a byl jsem opravdu nadšen !!! A údolí Jihlávky je naprostej skvost!!Všem doporučuji nádhernou tůru !!!! Zdraví Darek - Vyškov
reagovat, odpovědět6.8.2007 11:51 Roman Šedrla
Přeji všem pěkný den, měl bych malou prosbu. Rád bych věděl zda na Tempštejně nepůsobí některé občanské sdružení, které tyto práce provedlo ? Proč se ptám ? S kolegy jsme právě založili ( čekáme na registraci na MV ČR ) občanské sdružení PORTA HISTORIA, které se má věnovat údržbě a správě zřícenin. Právě Templštejnem jsme chtěli začít, pokud by nám byl svěřen. Ptám se hlavně z důvodu toho, ať dva necpem na jeden kopec. Vždyť těch zřícenin, které potřebují pomoc je tolik !!!
Předem děkuji za odpověď.
Roman Šedrla
předseda přípravného výboru
PORTA HISTORIA o.s.
Brno
e-mail : porta.historia@centrum.cz
reagovat, odpovědět25.4.2007 16:20 David Hlaváč
Cisteni
jinak k akci takovehoto rozsahu je treba zaridit plno plno veci a nelze ji delat bez povoleni spousty statnich instituci (lesy, pamatkari, organy ochrany prirody (jedna se o prirodni rezervaci) atd atd atd.

Nevim jestli na tohle mam casove zdroje, zkusim zjistit. Pokud nekdo mate zajem se podilet, muzete me kontaktovat na david80@centrum.cz
reagovat, odpovědět25.4.2007 11:01 David Hlaváč
Cisteni hradu
Zdravim,
jsem ochotny se na takove akci podilet i ji zorganizovat. Zkusim zjistit blizsi informace o povoleni atd atd atd.
Ozvu se.
reagovat, odpovědět10.4.2007 11:07 M.
Vyčistění hradu
A na kdy se čištění hradu plánuje?
reagovat, odpovědět24.3.2008 21:27 Libor
Byl jsem se na hradě podívat 21.3.2008 a musím říct, že jste si tedy \"mákli\". V mládí jsem v údolí pod hradem trávil spoustu času a doslechl se, že parta místních chatařů se kdysi dávno pokusila o obnovu hradu. Začali kácet stromy a vyřezávat keře na zdech, ale po čase zjistili, že hradu neprospívají. Kořeny stromů zarostly hluboko do zdí a když zeschly, zdi se začaly rozpadávat. Proto této činnosti zanechali. Dneska už ale hradu (bohužel) nic nepomůže a vykácení náletů umožní alespoň dobrou prohlídku jeho zbytů.
reagovat, odpovědět16.3.2007 00:34 Michal Brůža
Vyčistit hrad?
Na hradě jsem byl 13. března a nestačil jsem se divit. Naposledy jsem tu byl před čtyřmi lety, ale jak to tady za tu dobu zarostlo je hrůza. Když jsem se tím houštím prodíral, neměl jsem s sebou mačetu, mě napadlo, co takhle s tím něco udělat? Proto tady píšu s nadějí, že se najde několik lidiček, kteří by se do toho společně pustili. Proč si neříct "takhle jsme to vysekali my"?
reagovat, odpovědět1.3.2007 00:23 Kobylák
Mačetu s sebou
V době největší vegetace je téměř nemožno procházet mezi jednotlivými zbytky zdiva. Když se vám ovšem podaří vyšplhat se až na nejvyšší bod potom pohled na rozsáhlou stavbu hradu zarostlou v pralese křovisek stojí za to
reagovat, odpovědět8.2.2007 18:02 Michaela
Tajemství?
Jaké tajemství?
reagovat, odpovědět2.2.2008 08:03
Taky by mne zajimalo o jake tajemstvi se to jedna...
reagovat, odpovědět16.2.2003 00:00
Velmi zajímavá stavební dispozice nezapře starobylost a význma místa. Vždyť templářská komenda v nedalekých Jamolicích. Pentagram tvořený plášťovou zdí okolo původního jádra hradu dokazuje původní koncepci stavby hradu. Většina našich hradů je tzv. bergrifového typu. Tady věž chybí. Stavba štítové zdi ukazuje na význam hradu, který jistě pro tak nákladnou stavbu nemohl být pouze druhořadým sídlem.
reagovat, odpovědět20.2.2007 13:44 de.sade
a to jaký?
reagovat, odpovědět8.2.2007 17:24 www.jesen.cz
No s tím pentagramem bych zas až tak nepřeháněl, navíc plášťová zeď byla postavena až dávno po konci templářů. Nicméně, jedno tajemství tu je...na východní straně....
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu