Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav

zámek Nová Horka

Studénka-Nová Horka
Původně tvrz připomínaná až v 16. stol. Od roku 1660 do roku 1945 v majetku hrabat Vetterů z Lilie. Nejprve přistavena kaple a v pol. 18. stol. tvrz přestavěna na barokní zámek. Dnes ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Zahradní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Zámek Nová Horka, dříve též Neuhüble, stojí na území města Studénka, v části Nová Horka. Pojedete-li ze Studénky po okresní silnici č. 464 na Příbor a v osadě Nová Horka odbočíte vlevo dojedete až k zámku.

Dnešní vzhled zámku je z poslední přestavby z poloviny 19. stol. Jedná se převážně o jednopatrovou členitou, trojkřídlou budovu s krátkými bočními křídly. V zahradním průčelí portikus s balustrádou a pískovcové plastiky. Při západní straně zámku přistavěna kaple Nalezení sv. Kříže snad z roku 1729. Kaple je obdélná s půlkruhovým závěrem.
Okolo zámku park, začleňující původní lužní les, s kamennou vyhlídkou, obehnaný zdí zdobenou plastikami.
Zámek je dnes využíván, jako sociální ústav pro ženy.

V obci socha Jana Nepomuckého ze 2. poloviny 18. stol.
L.P., 4.4. 2005

  historie

  Nová Horka je poprvé zmiňována roku 1374, kdy byl jejím držitelem Vok z Kravař. Tvrz je poprvé připomínána až v roce 1561. Podle některých autorů ji postavil Hanuš Haugvic z Biskupic. V roce 1660 získali panství Vetterové z Lilie a drželi je až do roku 1945. V roce 1729 přistavěli Vetterové k tvrzi kapli a roku 1742 Karel Josef Vetter (podle jiných Karel František Vetter) přestavěl tvrz na barokní zámek. Roku 1775

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 4.4. 2005
  Historie zámku v Nové Horce
  Ve třináctém století byla Nová Horka statkem olomouckého biskupství. První zmínka pochází z roku 1374, kdy je zde doložen Vok z Kravař. Roku 1411 ji drží Lacek I. z Kravař. Roku 1434 drží Štramberk a k němu patřící statky Jan Puklice z Pozořic. Po něm se panství ujal roku 1437 jeho syn Vilém a od 22. února 1440 byl vzat na spolek i jeho bratr Boček. Roku připadá panství1471 Jindřichovi Černohorskému z

  Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), Jan P. Štěpánek, aktualizováno r. 2015 o zprávy z tisku, 11.4. 2006

  popis

  Popis kaple
  Obdélná kaple s půlkruhovým závěrem přiléhá severovýchodní průčelní stranou k budově zámku. Boční fasády kaple jsou hladké, tříosé, s okny s půlkruhovými záklenky v profilovaných šambránách s klenákem. Mezi okny jsou lisény, opticky podpírající korunní kladí. Ve střední ose jižní strany je hlavní vchod do kaple s kamenným ostěním. Fasáda kněžiště je hladká, prolomená pouze dvojicí

  Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), Jan P. Štěpánek, 11.4. 2006
  Popis zámku
  Budovu tvoří trojkřídlá dvoupodlažní stavba podélného půdorysu. Průčelí zámku má 15 okenních os, ve středu je tříosý rizalit, po stranách jsou mělká čtyřosá křídla, která před zámkem vytvářejí čestný dvůr (cour d´honneur). Ve středu zahradního průčelí je portikus zakončený balustrádou. Na sloupcích jsou umístěny plastiky. Fasády v zásadě zachovávají původní barokní členění. Přízemní

  Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), Jan P. Štěpánek, 11.4. 2006

  Půdorys místa

  celková situace zámeckého areálu
  © Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek), 2003
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Majitel:
  Moravskoslezský kraj
  Správa:
  Ústav sociální péče
  Nová Horka 22
  742 13 Studénka
  Tel: 556 428 072
  Základní informace místa
  ID místa: 2974
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2974
  Uveřejněno: 4.4.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama