Kostel byl postaven v l. 1887-1891, o rok později byla ustavena samostatná farnost Janovice. Kostel byl postaven díky dobrovolné sbírce, kterou zorganizoval páter Josef Loriš (1808-1900). R. 2000 byla snesena malá věž, r. 2002 byla postavena nová. R. 2001 byl kostel zapsán mezi kulturní památky ČR.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od východu
© Jan P. Štěpánek 03/2005

Graficke pismenko Mohutná jednolodní stavba kostela sv. Josefa vystavěná v novogotickém slohu s čelní 50 metrovou věží dominuje dlouhé podbeskydské vsi Janovice, táhnoucí se v délce několika kilometrů podél potoka. Kostel na návrší na horním konci obce byl vystavěn z peněz získaných sbírkou v letech 1887-89. V roce 2000 byla demontována malá sanktusová věž z důvodu velmi nápadného naklánění. Od roku 2002 je nahrazena novou.
Od roku 2001 je zapsán do seznamu kulturních památek České republiky.

Obec se může pochlubit tím, že je rodištěm slavného beskydského zbojníka Ondráše Šebesty, který se zde narodil jako syn místního fojta. Ondráš bojoval s frýdeckou vrchností, která utlačovala chudé obyvatelstvo. Na tuto osobnost odkazuje mnoho míst v kraji.
jps7, 30.3. 2005

  historie

  Obec Janovice i přes svou rozlohu a velký počet usedlých ovbyvatel neměla až do poloviny 19. stol. žádný kostel ani kapli. Zdejší lidé museli docházet za bohoslužbama až do okolních vzdálených míst, na Borovou do Malenovic, do Frýdlantu nebo až do Frýdku. Teprve v pol. 19. stol. se započalo s iniciativou, aby byl postaven kostel s přilehlou farou. Z nápadu však sešlo. Až páter Josef Loriš (1808-1900) se po roce 1873 začal znovu zabývat

  jps7, web, 30.3. 2005


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),