hrad Rýzmburk

Riesenburg

Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Přístup k hradu

17.5.2013 17:38 Edík
Nauč se číst komentáře Usagi a pak nebodeš uvádět v omyl ostatní turisty a čtenáře serveru. Cesta / bývalá asfaltová silnička / je tak jak bylo uvedeno 5.3.2008 stále ve stavu tankodromu a to od barokní kaple směrem ke hradu - to je dárek obce a výstraha pro motorizované návštěvníky . Usagi a ty cedulky na hradě hlavně upozorňují návštěvníky na možnost padajícího narušeného zdiva a tím i možnost úrazu. Usagi , připadáš mi , jako bys byl poprvé na takové zřícenině , tak se chlape vzpamatuj.

Hrad navštíven a pokořen

30.6.2012 22:05 Kenshin Usagi
Přístup - tak tady je cesta snadná. Autem se dostanete až skoro pod hrad. Ulice je sice slepá a já nechal ocelového oře dole u pomníku důlního neštěstí, ale v pohodě a klidu se dá vyjet po zřejmě nové asfaltce - protože jak jsem četl byl to tankodrom a již není. Zaparkovat se dá u kostelíčka a pár metrů do prava a jste pod hradem. Výstup je prý pro náročnější :o) ale také v pohodě zvládnutelný. Cedulky s nějakým zákazem vstupu .... viděli jste razítko? nebo někoho podepsaného pod tímto zákazem - odpovídá snad cedulka nějaké vyhlášce?? Ne. A myslím si, že jsem ji nezaznamenal, snad jen upozornění. Ovšem na hradě je na věžích sranda cedulka na pokutu 100 000,00kč :o))) a opět nikde nic, žádné oficiální razítko a podpis - to si tam může dát každý a každý to může ignorovat. Na každý hrad a zříceninu obzvláště je vstup na vlastní riziko - je to jen na dobyvateli hradu jak se chová a kam leze. Pokud se budete chovat slušně, chodit kam máte a pokud chcete mermomoci vidět jak vypadá věž uvnitř - tak si snad dáte pozor :o)
Z hradu a do hradu tedy - se lze dostat dvěma cestami - schůdná je okolo po silnici kolem chatek a domů, další hned za kostelíkem vpravo. Hrad je opravdu velký a nádherný - barokní okna, brána - mohutné zbytky zdí ... opravdu stojí za dobytí. A zřejmě poslední rok a něco dokonce i udržován.

kočafilm

27.1.2012 13:26
Je to pěkné video a inspiruje mi k návštěvě hradu.Bohužel,průvodce po hradu mluví strašně,neustálé tůhle,támhle,todlecto mi vzalo chut ho poslouchat a vypnul jsem zvuk.A to jsem jako plzenák na podobnou mluvu zvyklý.

Video - Osek

4.4.2011 14:50 Edík
Amatérské video z produkce Kočafilm je něco, co v této podobě na serveru dosud nebylo, zaujme jejich bezprostřední podání a při listování po hradech si je vždy pouštím. Ale to Osecké autorovi trochu upřesním : Hrad Osek se nejmenuje Rýzmberk / ten je u Kdyně na Domažlicku/ ale Rýzmburk /německy Ossegg -Riesenburg . Na vrcholu zdiva hranolové věže horního hradu nerostou tůje , ale jsou to keře jalovce . Ta malá přehrada na Oseckém potoce není jezírko , ale jez , který za tunelem pod lesní silničkou zpomaluje jeho tok a to staré zdivo na posledních záběrech záznamu jsou zbytky jednoho z mnoha bývalých domků osady Riesenburg z 19. stol vzniklé v místě původního středověkého podhradí v údolí potoka. Nadále přeji do filmování mnoho zdaru!

Zřícenina hradu Rýzmburk se rozpadá

16.8.2010 00:08 Vašek
Navštívil jsem zříceninu hradu Rýzmburk v srpnu letošního roku (2010). Také jsem byl naštván, že cedulka se zákazem vstupu je až těsně před hradem. Také jsem ji poté ignoroval, ale své opodstatnění má. Zřícenina je nezajištěná a doslova se rozpadá před očima. Některé zbytky zdí drží jen zázrakem a všude hrozí pád kamenů z korun zdí a bohužel i veže. Myslím, že zřícenina nutně potřebuje nějaké zajišťovací práce.

Teplický Karlštejn

30.8.2008 18:04 DavidH
Tato hradní zřícenina rozhodně stojí za návštěvu. Kdyby hrad nezpustl byl jistě známý široo daleko a místo tichého údolí, kde šumí jen čistý potok a větve mohutných buků by tam stály fronty u pokladny a podhradí by bylo plné aut, to se ale naštěstí neděje. Prožil jsem jedno sobotní dopoledne úplně sám v nádhrených romantických zákoutích, nerušen a hýčkán. Pravda zpočátku jsm to chtěl vzdát, protože mi nebylo jasné kudy se do hradu vlastně vchází a tak jsem ho prostě ztekl přes hradby po strmém svahu, opouštěl jsem ho ale hlaní branou:) Milovníky architektury chi upozornit na nádherná gotická okna v obytné věži a jeden jediný nosník klenby bývalé kaple a především je tam zachovalá nádherná malá brána... Rozhodně neváhejte a jednou nekoukejte na televizi a vydejte se na krásné místo, kter má opravdu ducha

cedule

18.7.2008 11:09 red
Cedule se nebojte... :D
Chodi tam dost lidi dokonce je tam i ohnište..
( Pokavad tam nebudete delat bordel tak vas nikdo nevyhodi ).. dalši problem je ze tam navas muže kdykoliv neco spadnout nebo se nekam propadnete..

Tip: jestly se tam nekdo pude podivat .. tak bych vam doporučil se i podivat na nadraži v oseku je tam pěkna napodobenina jak ten hrad vypadal

Špatná informovanost :

5.3.2008 17:42 Edík
Že je hrad krásný a zajímavý se dozvíte všude. A jdete dle ukazatelů / KČT a města Osek/ z náměstí/mapa/ kolem pomníku Nelson, ke kapli pod hradem odtud vzpomínanou asfaltkou ovšem spíše připomínající tankodrom až k hradu.Tady však město pro sichr /co kdyby se někomu něco stalo/ umístilo tabulku se Zákazem vstupu na hrad !A co teď hradumile ?

8.3.2008 22:06 Mind
Na hradě jsem byl letos v únoru, ceduli jsem ignoroval, když už jsem sem jel tak daleko.

5.3.2008 18:36 TURISTKA
BOHUŽEL MUSÍM SOUHLASIT S EDIKEM.VYDALA JSEM SE TÉŽ NA TENTO HRAD S DVĚMA DĚTMA.PŘIŠLO ZKLAMÁNÍ PO DLOUHÉ CESTĚ,OPRAVDU PÁR METRŮ OD HRADU JE VELKÁ CEDULE VZTUP ZAKÁZÁN.TO SI DĚLÁ MĚSTO OSEK Z TURISTŮ LEGRACI?ASI ANO.ALE PROČ SE VŠUDE JSOU UMÍSTĚNÉ CELKEM NOVÉ UKAZATELE NA HRAD?TO NEMOHU POCHOPIT.