Původně jaroslavický hrad založený roku 1249 kastelánem Bočkem. V renecanci přestavěn na zámek. V 17. a 18. stol. následovaly barokní přestavby. V 19. stol. některé interiéry upraveny v historizujícím stylu.
Hlavní obrázek místa
zámek v Jaroslavicích
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Graficke pismenko Obec Jaroslavice leží východně od Znojma při rakouské hranici. Zámek tvoří její dominantu na severní terase nad obcí. Vznikl na místě hradu ve 2. polovině 16. stol. Jedná se o čtyřkřídlou jednopatrovou budovu s hranolovou věží přibližně v ose jižního průčelí, arkádami kolem čestného dvora a rozsáhlou jižní lodžií. K zámku přilehá neudržovaný park, který je přístupný.
V obci si kromě zámku můžete prohlédnou kostel sv. Jiljí u zámku. Pranýř z doby hrdelního práva, který se nachází na okraji náměstí při silnici na Hrádek (Hrádecká ul. před č.p. 16.) a na náměstí Mariánský sloup.
20.11. 2004

  historie

  Původně na místě zámku stával hrad, který je připomínán již v roce 1249 jako sídlo Bočka s Obřan. Pozdějšími majiteli byli páni z Lipé. V roce 1517 jej získal Adam z Bačkovic a v roce 1549 byl majitelem nejvyšší purkrabí pražský Volf Krajíř z Krajku. Později se majitelé střídali. V roce 1567 byl majitelem hrabě Scipio z Archu. Ten nechal původní středověkou stavbu upravit v rozlehlou čtyřkřídlou budovu. V roce 1595 však muselo být zadlužené

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.11. 2004

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:50 000, Kartografie

  Nová edice přehledných turistických map 1:50 000 z Kartografie Praha.
  zámek
  hrad přestavěný na zámek
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Jihomoravský kraj
   Znojmo  (ZN)
  Jaroslavice