Barokní zámek byl postaven v 18.stol. Později sloužil jako sídlo MNV a pravděpodobně i jako kuchyně a sklad. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Pňovany - pohled z průčelí
Průčelí do návsi - nejzachovalejší část zámku.
© Martin Landovský 08/2004
Graficke pismenko Zámek údajně podle literatury sloužil jako sídlo MNV. Podle dnešního stavu to vypadá, že vedle toho zde byla asi kuchyně a sklad pro státní statek co byl vedle. V přízemí je okyn vidět zdemolovanoé místnosti, patro je poměrně zachovalejší - asi kanceláře. Zahrada je zpustlá. Část slouží jako zahrada MŠ. Ta je postavena v zadní části - jedná se o typickou "novověkou boudu". Dnes je zámek nepřístupný a podle informací místních snad prodaný. Rybníček na návsi je pronajatý pražské firmě, která za vesnicí provozuje střelnici.
Netopýrek, 30.8. 2004

  historie

  Pňovany
  První zmínka o PŃovanech jako vsi je z r. 1205, kdy plazský klášter si vyměnil svůj majeteks klášterem kladrubským.Již v roce 1239 majete přechází do rukou prvních světských majitelů - Beneše a Vavřince - později se píšící z Pňovan. Pak došlo k dělení majetku, snad okolo roku 1379 mezi sirotky po neznámém majiteli. R. 1407 drží Pńovany Herek z Pňovan, který vyhlásil Pražanům nepřátelství. Poslednn z rodu je Racek. V 15. - 16. století přechází

  Hrady, zámky a tvrze v Čehách ....., Praha Svoboda 1985, díl IV, 30.8. 2004

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  zámek
  zachovalý
  nepřístupno
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-sever  (PS)
  Pňovany