Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

Bejvávalo...........

3.9.2010 23:13 Viliam S.
Komedie slunce seno doslova zbožňuju a můžu je klidně vidět desetkrát do měsíce a pořád se mi budou líbit. Do filmové vesničky Hoštice jsem se zamiloval a tak jsem chtěl poznat onu atmosféru z filmu na vlastní kůži. Když jsem dorazil do Hoštic, první, co mě docela zarazilo byla malá cedule na kraji vesnice, že parkování v obci je za poplatek. Z jakého důvodu? I v jiných českých vesnicích se točily různé filmy a chce tam snad někdo po filmových fandech parkovné? No ale budiž. Třicet korun mě nezabije. Zaparkoval jsem přímo u obecního úřadu. První dojem z návštěvy náměstíčka? Rozhodně né onen očekávaný klid staré české vesnice. No ale turisty vem čert, s těmi jsem i počítal. Horší je, že vše, co mělo nějakou souvislost s komediemi slunce seno, je již nenávratně pryč. Zámeček- ve filmu se žlutou fasádou, je v současnosti červený. A samozřejmě zavřený. Do dvora Škopkových není vůbec vidět a navíc- hned vedle vznikl (pokud si pamatuji správně) penzion pana Trošky. Názvy ulic, přejmenované do souvislosti s filmem se tak nějak nechají i uznat, některé jsou i vtipné. Doslova dech mi ale vyrazily citáty z filmu, ručně napsané na neopracované fošny, zvýrazněné růžovou a fialovou barvou vysící pod trámky přístřešku u hoštické hospůdky. Na člověka toto působí opravdu velmi kýčovitě. Snad jediné místo, které tak nějak zůstalo v původním stavu je hřbitov. Ten jediný stál za vyfotografování.
Kousek nad vesnicí jsem se podíval i do JZD. Pod velkým přístřeškem je vystaveno několik různých filmových i nefilmových artefaktů (pojízdná postel, Jawa 350/ 634- třiapůle Vency Konopníkouc, slušně zrekonstruovaný meďák či vůz za koně pana Schuttersteina). Z technického hlediska zajímavé k prohlédnutí. Kravín je možno si prohlédnou také, ale pouze na vlastní nebezpečí, protože je v katastrofálním stavu. V době mé návštěvy byla dokonce na záchodcích v kravíně dvoucentimetrová hladina vody. Se samotným JZD sousedí nově postavený penzion Šimona Pláničky. Budova pěkná, ale název na mě působil trapně, kýčovitě a komercionalisticky.
Závěrem: Jestliže se obec Hoštice rozhodla těžit z toho, že se zde natáčely slavné komedie, pak se měla také snažit, aby právě ona filmová atmosféra zůstala pokud možno nezměněná. Z vesnice jsem odjížděl dá se říci i znechucený. Nemám v úmyslu se sem ještě někdy vracet. S pozdravem a zklamáním, Viliam S.

Hoštice

15.8.2008 21:30 Marc
se bohužel staly komerční záležitostí.Obec sama - náves je velmi malá , plno aut a kontejnery na odpad. Ranč Šimona Pláničky je předražený , ale okolí stojí za to. To je krásné

5.9.2008 07:46 Místní obyvatel
"Nazdarek" - Hlavně se za dalších padesát let nevrať. Místní obyvatel, který tvoje názory fakt nechápe.

23.8.2008 23:28
Do Hoštic jsem jezdila na prázdniny k tetě do č.11. před 5o. lety. Bylo to úžasné, zajít přes zahradu na Sosnovec , klídek, pohoda. A teď je to rok od roku otřesné. Nevím o co se zasloužil p. Tučný v Hošticích, že je jak modla. Když chci dát kytičky na hrob předků, tak ani nemám kde zaparkovat a to jedu 270 km. A Jedraž to je teda taky hrozné. No kdo to tam dříve neznal, tak nepochopí. Ranč Šimona Pláničky , to teda nevím co jako má být. Pan Troška se zasloužil o zdevastování vesnice. Jeho filmy se mně líbí, ale co následuje je skoro trestuhodné. Nazdárek.

17.8.2008 00:10 ranč šimona planičky
Aha, ranč předražený - čím?

Hoštice

7.8.2007 13:27 Vláďa
Překvapilo mě, že je na náměstí pořád zaparkováno cca 30 aut s turisty. Neuvěřitelné!

Kolem a kolem, projděte se po okolí, podívejte se na jelena na domě, nahlédněte na hřbitov, zapalte svíčku Michalu Tučnému, koukněte přes plot na zámeček (ve filmu obecní úřad).
K domu,kde bydlela Škopková se ani nedostanete, u cesty je řetízek a brána je tak vysoko, že je bez šance cokoliv vidět. Zřejmě se pro ně bydlení stalo noční můrou, tak to takhe zabarikádovali.
JZD ještě vzdáleně to filmové připomíná, ale u něj je postavem Penzion u Šimona Pláničky a venkovní zahrádkou a dětským hřištěm, takže komerce je jasně patrná :)
Resumé: Na hodinový průjezd a zastavení fajn, ale nejeďte sem celý den za jediným cílem, leda by byl festival, jako bude teď v srpnu.

17.8.2008 00:14 ranč
Dětdký hřiště znakem komcerce? - Autor Chudák!

8.6.2008 21:04 vera
Já dám kytičku na hrob praprababičce.Hoštice už nejsou co bývaly.Teď je to otřesné.

Ubytovanie v Hošticích

3.7.2007 09:10 Miro z Martina
Chcel by som poprosiť niekoho,kto bol v Hošticích o typ na lacné ubytovanie pre troch v auguste na e-mail: 1mkuttner@azet.sk. Ďakujem

9.5.2009 11:25 Eda
V pripade zajmu o u ubytovani v Hosticich u Volyne zavolejte na telefonni cislo 728629042 . S pozdravem Eda

11.3.2012 13:06 Stano
Dobrý deň
nemáte prosím Vás mailovú adresu? plánujeme ísť do Hoštic na bicykloch a zháňame ubytko, ďakujem.
moja adresa jindra@ttx-net.sk
Jindra

Komentář

18.5.2007 15:28 Rezi
Hoštice=nejlepší vesnice kterou sem kdy navštívil, už se nemůžu dočkat až tam zase pojedu.

Spomienky na Hoštice

3.1.2007 17:18 Rasťo Šimek
Minulý rok sme boly na dovolenke my štyria kamaráti zo Slovenska,prešli sme veľa cesty aby sme navštívily krásnu obec Hoštice,aj okolie južných Čiech.Bolo nám veľmi dobre stretli sme veľa dobrých ľudí ,dokonca aj pani Pilátovú a pána Troška.Aj tento rok sa do Hoštíc vrátime.CHcem touto cestou poprosiť niekoho kto by vedel zohnať telefon na pána Maťejku.Ešte raz ďakujeme za prežitie krásnych chvíľ vo vašej krásnej obci

1.3.2007 14:44 tomas
Ahojte... sme taktiež 4 kamaráti zo Slovenska a tiež by sme radi šli do Hoštíc. Mohli by sme vás poprosiť bližšie info ako sa tam dostať, koľko stála cesta a pod?... Sme z Košíc. Budeme radi ak sa nám ozvete. Môžte napísať mail na: towkin@post.sk dakujeme

3.8.2005 00:00
Jel jsem kolem a neodolal jsem. Hoštice jsou ještě pořád hodně podobné těm filmovým. Na hřbitově pak můžete položit kamínek k hrobu Michala Tučného, který je zde pohřben.