Zřícenina hradu, dolní část komplexu dvou opevnění. Dle arch. výzkumů spadá do obd. poslední třetiny 13. stol. – pol. 14. stol. Vztah horního a dolního sídla zatím neobjasněn, možná bylo opevnění jednoho místa rozděleno členitým terénem.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatky zdiva
Dolní sídlo. Zeď vybíhající do svahu na západní straně. Pohled od severu.
© Roman Řezáč 12/2003
Graficke pismenko Komplex dvou opevnění, horního a dolního sídla, jejichž vztah není dosud uzavřený, leží na skalnatém výběžku severozápadně nad Olešničkou. Nejlepší orientaci poskytne stožár retranslační stanice, který se nachází na místě hradiska a je vidět už od příjezdu od Nedvědic i při příjezdu směrem od Víru, či Bystřice. Nejkratší je cesta od křižovatky před Olešničkou směrem na Vrtěříž, přímo strmým srázem do kopce. Další možná cesta je od místního hřbitova nebo lesní cestou po rovině od obce Kozlov. Dolní sídlo leží na úzkém skalnatém výběžku do údolí a je asi 75 m vzdálené od horního sídlo a především téměř o 20 m níže, což naznačuje nevýhodnost jeho polohy. Od ...
Roman Řezáč, 23.5. 2004

  turistické

  Podzemní chodba
  Podle informací místního vede z nedaleké vsi Kozlov podzemní chodba. Její ústí v bývalé rychtě je nyní zazděno, aby tam nelezly děti. Kde chodba ústí na druhé straně není známo. Kvůli blízkým mokřinám se spekuluje, že mohla přivádět vodu do hradu.
  Tomáš Kyncl, 19.7. 2010

  historie

  Historie
  Dolní sídlo téměř jistě souvisí s blízkým horním sídlem, o jejich historii však zatím není více známo. Vzhledem k tomu, že od Olešničky není k dolnímu sídlu možný přístup, jeví se jako pravděpodobnější možnost, že šlo o dvě části jednoho opevněného místa a jejich vzdálenost a utváření vyvolal extrémně členitý terén. Archeologické výzkumy datují život na lokalitě od poslední třetiny 13. století do první poloviny 14. století.
  Roman Řezáč, 23.5. 2004

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  hrad
  nepatrné zbytky zdí
  volně přístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Žďár nad Sázavou  (ZR)
  Štěpánov nad Svratkou