rozhledna Růžový vrch

rozhledna císaře Františka Josefa, Jahnova, Hláska

Graficke pismenko Rozhlednu v podobě kamenné horské věže najdete na Růžovém vrchu (729 m n.m.) východně od horní části města Hora Svaté Kateřiny. Horské město leží přímo na hranicích s německým Saskem a v okolí naleznete řadu turistických a cykloturistických stezek. Příjezd nejlépe z Litvínova přes Horní Jiřetín a Novou Ves v Horách nebo z Jirkova u Chomutova přes Boleboř a Malý Háj. Autem lze dojet až na malé parkoviště, odbočkou vlevo z hlavní cesty na náměstí, pod rozhlednu k vedle stojící turistické ubytovně Koliba.

 
Graficke pismenko Rozhledna Hláska, dominanta vrcholu a města, je 16 m vysoká a byť existuje údaj o 87 schodech, já napočítal poctivých 79 (to je tím, že 8 schodů je před vchodem). Prosklená vyhlídková plošina na vrcholu je zastřešena a kruhový výhled vám nabídne pohled na kateřinské údolí, do Saska, na vrchol Loučné, Strážného, Jeřabiny a Ahornbergu, Medvědí skály a v dálce i vrchol Milešovky v Českém středohoří.
 
Graficke pismenko V dubnu 2004 byla u vstupu rozhledny instalována výstava fotografií s tématikou přírody. Na rozhledně je umístěna web kamera, která přenáší aktuální záběry okolí, přístupná na adrese http://www.horasvatekateriny.cz/kamera.html.

Text: turistické
11.4. 2004 -