Graficke pismenko Kamenná rozhledna stojící na kopci Přední Žalý je vysoká 18 m, stojí ve výšce 1019 m n. m.

 
Graficke pismenko Na jejím místě byla cca r. 1836 vystavěna jednoduchá dřevěná rozhledna, sloužící v první řadě pro zeměměřičské práce a signalizaci. Nabízela ale i daleké výhledy do okolí. Když okolí zarostlo stromy, postavil zde r. 1888 německý Krkonošský spolek (Riesengebirgsverein) 15 m vysokou železnou rozhlednu. Rozhledna však nedostala úřední povolení k  provozování, údajně pro slabou konstrukci, a r. 1890 byla rozebrána.
 
Graficke pismenko Ještě toho roku nechal postavit na místě hrabě Jan Harrach dřevěnou restauraci. R. 1892 pak vedle ní nechal přistavět masivní kamennou rozhlednu s názvem Františka Josefa I. Panuje podezření, že německým obyvatelům se to příliš nelíbilo a způsobili několik požárů restaurace, které se nepodařilo objasnit. R. 1900 restaurace kompletně vyhořela, poté byla obnovena a fungovala až do r. 1943, kdy zanikla.
 
Graficke pismenko V 90. letech 20. stol. prošla rozhledna kompletní rekonstrukcí.
 
Graficke pismenko R. 2007 předložil soukromý investor Vladimír Nývlt kontraverzní návrh vystavět na místě bývalé restaurace velkou dřevěnou archu s proskleným trupem, jenž by sloužila jako restaurace nová. Proti tomuto návrhu se postavili peticí občané z okolí i příslušné úřady. V l. 2008–2009 byla na původním místě postavena kopie původní roubené turistické chaty. Stavba provedena firmou Dřevotes.
 
Graficke pismenko Na r. 2011 je naplánovaná rekonstrukce rozhledny (zpevnění zdiva pomocí železných obručí, oprava schodiště a podlahy vyhlídkového ochozu).

Text: historie
26.6. 2011 -


OOO