čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Poutní místo z pol. 18. stol. Skládá se z výjevu Getsemanské zahrady, odtud stoupá schodiště s kaplemi, vrcholící kaplí Povýšení sv. Kříže. Pohledová osa končí kaplí Božího hrobu. Komplex zchátral po roce 1945, v posledních desetiletích probíhá důkladná obnova.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Kříže
© Luděk Pitter 09/2005
Křížová hora nebo dříve Kraví hora se nachází při jižním okraji Jiřetína pod Jedlovou a v 16. století zde byly stříbrné doly, které jsou od roku 1999 opět přístupné veřejnosti. Dnes je Křížová hora poutním místem, přístupným od Jiřetína s výhledem průsekem křížové cesty. Křížová cesta začíná sloupovou branou se schodištěm. Nad schodištěm jsou pískovcové sochy klečícího Krista v životní velikosti, anděla a spících apoštolů. Vzhůru je 11. zastavení a na vrchu stojí kaple sv. Kříže, nad ní menší kaplička Božího hrobu a západně od kaple sv. Kříže je polokruhový gloriet se sochou Neposkvrněné Panny Marie. Zastavení tvoří zděné výklenkové rokokové kapličky s kamennými reliéfy. Kaple sv. Kříže, někdy též nazývaná poutní kaple Ukřižování, je obdélníkového tvaru s polokruhovým závěrem. Kaple byla vysvěcena ke konci 18. stol. Z 18. stol. ...
L.P., 29.9. 2005

  historie

  V 16. stol. zde byly založeny stříbrné doly, jejichž význam postupně klesal. Vznik tohoto potního místa je spojen s pověstmi o zázračném kříži, který zde vztyčil jiřetínský farář na konci 17. stol. V polovině 18. stol. zde jiný farář nechal postavit jedenáct zděných výklenkových kapliček - jedenáct zastavení křížové cesty, na vrcholu potom dřevěnou kapli a kapli Božího hrobu. Dřevěná kaple byla

  2.10. 2005

  pověsti

  Ke vzniku tohoto poutního místa se váže následující legenda: "V 18. století v době protireformace, museli protestanté (luteráni) opustit tento kraj. Mezi nimi bylo i sedm jiřetínských občanů, bratrů Dontů. Bratři dali přednost opuštění vlasti před přestoupením na katolickou víru a odešli do Německa. Hned první noci však všichni měli stejný sen. Zjevil se jim Spasitel na kříži a volal je zpět. Rozhodli se,

  Veronika Vaňková, 15.8. 2008


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiřetín pod Jedlovou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 2245
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2245
  Uveřejněno: 29.9.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama