Empírový lovecký zámek byl postaven Lichtenštejny v letech 1810–1812. V dnešní době je zámek majetkem Krajského střediska státní památkové péče a je v něm umístěno muzeum památek z doby velkomoravské získaných při výzkumu hradiště na Pohansku.
Hlavní obrázek místa
Zámeček Pohansko
© Lenka Martinková, 08/2015
Graficke pismenko Zámek stojí přímo na valu velkomoravského hradiska. Uvnitř jsou archeologické expozice a za rybníčkem je v jednom "řopíku" malé muzeum prvorepublikového vojenského opevnění.
Nedaleko zámečku stojí slovanská polozemnice a rekonstrukce pohanského obětiště. Areálem prochází naučná stezka, kde je možné se dočíst spoustu zajímavých informací nejen o archeologických výzkumech, ale i o okolní krajině lužních lesů.
Draculea, 8.5. 2004

  historie

  V rámci úprav na svém panství vybudovali v l.1810–1812 Lichtenštejnové v lužních lesích na levém břehu Dyje monumentální empírovou jednopodlažní budovu loveckého zámku vynikající architektonické hodnoty. Průčelí je členěno korintskými sloupy, balkón, průčelí a část křídla přízemního traktu zdobí reliéfy s antickými motivy. Dnes je zámek majetkem Krajského střediska státní památkové péče a je v něm umístěno muzeum památek z doby velkomoravské,

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004
  Empírový lovecký zámeček je další z řady staveb, které knížata z Liechtensteina postavila v krajině okolo Valtic a Lednice. Byl vystavěn v letech 1810–12. Fasády zdobí plastické reliéfy s mytologickými motivy. Stavba stojí na valu rozsáhlého staroslovanského hradiště, pravděpodobně jednoho z center Velké Moravy. Archeologickým výzkumem byly zjištěny základy zděných staveb – kostela a dvorce.
  8.5. 2004
  Základní informace místa
  ID místa: 2154
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: lovecký
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?2154
  Uveřejněno: 14.5.2004
  Geolokace místa
  WGS84   N 48° 43' 40.18"
  E 16° 53' 42.21"
  Země: Česká republika
  Kraj: Jihomoravský kraj
  Okres:  Břeclav  (BV)
  Obec: Břeclav
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu