Pondělí, 30. listopad 2020. Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

hrad Spišský hrad

Scypus; Scepus; Kirchenberg; Scepeswara
Zřícenina hradu. První budovy pocházejí z 11. stol. Později se hrad neustále rozšiřoval a rostl (prvky románské a gotické architektury). Do 2. pol. 15. stol. byl hrad v držení krále, poté v majetku rodů Zápolských, Habsburků, Turzovců i Csákyovců. R. 1780 hrad vyhořel. R. 1945 převeden na stát.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 10/2014
Na holém kopci s bělavou vápencovou skálou se nad obcí Spišské Podhradie výšce 634 m.n.m. pyšní a do dálky svítí tento nádherný hradní komplex. Spišský hrad je Mekkou všech milovníků hradní architektury, jedná se o jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů Evropy. Hradební zdi obepínají území o celkové výměře více jak 41.400m2. Výrazná travertinová skála lákala lidi již odedávna – archeologický průzkum zde potvrdil existenci několikera hradišť, z nichž nejvýznamější bylo asi silně opevněné sídlo tzv. púchovské kultury. Dodnes je v terénu největšího nádvoří patrný tehdejší obranný val. První hradní budovy zde vyrostly mezi 11.-12. stol., později se hrad neustále rozšiřoval a rostl. Přestavován byl mnohokrát, přesto ze zachovaly unikátní prvky románské a gotické architektury. Významu hradu pomohla také jeho poloha na křižovatce významných cest, ...
Mass, Turyna Petr, 9.2. 2004

  turistické

  Až se budete procházet po ochozu hradeb spodního nádvoří, patrně si všimnete bujarého hemžení jakýchsi hlodavců. Nelekejte se, nejsou to potkani, jak si někteří návštěvníci myslí (a návštěvní knize pak zbytečně kritizují) – jedná se o místní chráněné sviště, kteří žijí pouze zde a v protilehlé Spišské kapitule. Pokuta za jednoho odneseného či dokonce zašláplého jedince dosahuje údajně 15.000Sk.
  Mass, Turyna Petr, 5.8. 2005

  Půdorys místa


  ©
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Košický,

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Slovenské národné múzeum - Spišské múzeum V Levoči
  Námestie Majstra Pavla č. 40
  054 01 Levoča
  Slovensko
  Tel: +421 (0)53 4541336
  URL: http://www.spisskyhrad.com
  E-mail: info@spisskyhrad.com
  Základní informace místa
  ID místa: 2111
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2111
  Uveřejněno: 14.6.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama