hrad Spišský hrad

Scypus; Scepus; Kirchenberg; Scepeswara
Zřícenina hradu. První budovy pocházejí z 11. stol. Později se hrad neustále rozšiřoval a rostl (prvky románské a gotické architektury). Do 2. pol. 15. stol. byl hrad v držení krále, poté v majetku rodů Zápolských, Habsburků, Turzovců i Csákyovců. R. 1780 hrad vyhořel. R. 1945 převeden na stát.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2012
Graficke pismenko Na holém kopci s bělavou vápencovou skálou se nad obcí Spišské Podhradie výšce 634 m.n.m. pyšní a do dálky svítí tento nádherný hradní komplex. Spišský hrad je Mekkou všech milovníků hradní architektury, jedná se o jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů Evropy. Hradební zdi obepínají území o celkové výměře více jak 41.400m2. Výrazná travertinová skála lákala lidi již odedávna – archeologický průzkum zde potvrdil existenci několikera hradišť, z nichž nejvýznamější bylo asi silně opevněné sídlo tzv. púchovské kultury. Dodnes je v terénu největšího nádvoří patrný tehdejší obranný val. První hradní budovy zde vyrostly mezi 11.-12. stol., později se hrad ...
Mass, Turyna Petr, 9.2. 2004

  turistické

  Až se budete procházet po ochozu hradeb spodního nádvoří, patrně si všimnete bujarého hemžení jakýchsi hlodavců. Nelekejte se, nejsou to potkani, jak si někteří návštěvníci myslí (a návštěvní knize pak zbytečně kritizují) – jedná se o místní chráněné sviště, kteří žijí pouze zde a v protilehlé Spišské kapitule. Pokuta za jednoho odneseného či dokonce zašláplého jedince dosahuje údajně 15.000Sk.
  Mass, Turyna Petr, 5.8. 2005

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Slovensko 1:50 000

  Slovenská republika, turisické mapy 1:50 000, VKÚ Harmanec
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Slovensko
  Košický