Notice: Undefined index: _CIS_TYP in /var/www/hrady/class/class.ciselnik.php on line 72
Komentáře - Lamberk
Omluvte chyby na serveru způsobené migrací na nový hardware! Na odstranění se pracuje.
Hrady.cz

Komentáře, diskuse

Vložit nový komentář

Pokud se chcete pochlubit svými obrázky, vkládejte je do vlastní galerie u tohoto místa.

reagovat, odpovědět18.4.2010 17:05 Stan
hrad Lamberk
tento hrad patri osade T.O J.A.T.S a nechceme tam zle turisty a silene děti kteri tam jen řvou a rozhazujou odpadky po hradě tak se tam chovejte slusně .
Děkujeme
reagovat, odpovědět7.4.2011 10:39 Honza
Zásadně nesnáším když si někdo začne neoprávněně přivlastňovat kulturní památky (tak je to třeba i u zříceniny Dub u Tasova), ale souhlasím s vámi že by se měli lidi chovat v přírodě slušněji i když toho určitě nedosáhnete tím že budete lidi zastrašovat a odrazovat od návštěvy tohoto krásného místa
reagovat, odpovědět19.4.2010 16:42 Pavel Zany Komárek, korektor
tento hrad patří státním lesům, ty nemají s žádnou T.O. nic společného. redakce
reagovat, odpovědět1.12.2003 00:00
odborná literatura uvádí u Lamberku oředsunuté opevnění:
"... Když majitelé hradu seznali nedostatky jeho polohy, zřídili na skalním spočinku asi 200 m před hradem a cca 50-60 m nad ním (!) předsunuté opevnění. Má rozměry jen 9 x 5 m a od pokračujícího hřebene je odsekl 12,5 m široký příkop. Rozloha a příkop fortifikace jednoznačně vylučují možnost obléhacího opevnění..."
Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri , Praha 2001

na místě odpovídajícím popisu jsme sice něco našli - plošinka rozměrově odpovídá, ale příkop je na opačné straně, tedy odvrácené od hradu. Navíc je značně menší (šířka cca 9 m), velmi mělký (hloubka cca 1 m) a uprostřed navác předělený mízkou hrázkou. Všichni tři jsme se shodli, že to spíš vypadá na palebné postavení obléhacího opevnění - jako takové by mělo ideální pozici pro ostřelování hradu. V těsném sousedství tohoto útvaru je o něco níže ve svahu srovnaná plošina se zřetelně vedenou přístupovou cestou z týlu - ta mohla sloužit jako ležení či další palebné stanoviště, které by mělo pod kontrolou přístupovou cestu ke hradu a po oné cestě mohy být snadno zavezeny těžké kusy.

Proto vznáším dotaz - byl někdo na Lamberku a našel předsunuté opevnění popsané v knize, nebo jde snad o chybu v knize?
reagovat, odpovědět7.5.2010 08:56 Jóžin
Minulou neděli jsem to předsunuté opevnění taky hledal. A našel jsem totéž co vy. nicméně, to, co vy jste považovali za 1 příkop "s hrázkou", já bych bral jako dva maličké a mělké příkopy ... a rozhodně to neodpovídá Plačkovu popisu. Osobně mi to na obléhací opevnění nepřipadalo ... to už spíš to předsunuté opevnění - ale na to mi zase přišly ty příkopy moc miniaturní....
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu