Kaple Čtrnácti svatých pomocníků nechal postavit superior lužských jezuitů páter Jan Klotz jako poděkování za to, že přežil mor roku 1720, dokončení kaple roku 1720 se však již nedočkal. Autor projektu a stavitel kaple není známý. Zanedbaná kaple byla rekonstruována roku 2000.
Hlavní obrázek místa
celkovýpohled
© Pavel Zany Komárek 7/7/2004
kapli lze nalézt na červené turistické značce cca 1 km východně od hradu Košumberk
Zany, 19.7. 2004

  historie

  Kaple Čtrnácti svatých pomocníků nechal postavit superior lužských jezuitů páter Jan Klotz jako poděkování za to, že přežil mor roku 1720, dokončení kaple roku 1720 se však již nedočkal. Autor projektu a stavitel kaple není známý, podle slohové příbuznosti je jedním z kandidátů G.P. Alliprandi, který se v mládí účastnil stavby lužského poutního kostela na Chlumku a roku 1720 zemřel v nedaleké Litomyšli. Zanedbaná kaple byla rekonstruována roku

  Zany, podle informační cedule u kaple, 19.7. 2004
  Zázrak přes noc
  Traduje se pověst, že původně bylo pro stavbu poutního kostela na Chlumku vybráno místo, kde dnes stojí Paletínská kaple. Dokonce už byl na místě připraven materiál. Jednou v noci, ale prý přiletěli andělé a připravený materiál odnesli na návrší, kde kostel stojí dnes. Potom se na místě postavila jen tato kaple.
  Vojtěch Barcal , 8.6. 2018

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  sakrální památky
  kaple
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Pardubický kraj
   Chrudim  (CR)
  Luže