zámek Peruc

Pamětní síň E. Filly

Zámek Peruc

Graficke pismenko Zámek se nachází na náměstí E. Filly v městysu Peruc asi 15 km od okresního města Louny a přibližně stejně daleko od Libochovic a Budyně nad Ohří. Od roku 2007 je v majetku soukromých vlastníků a jeho stav se od té doby stále zhoršuje. Vlastní zámek není přístupný. V jeho křídle byla v roce 1999 znovu otevřena Pamětní síň Emila Filly, která je od roku 2011 po vykradení na neurčito uzavřena. Tento význačný český malíř, grafik a sochař v létech 1947 -1953 žil a tvořil v jižním křídle zámku.

 
Graficke pismenko Vlastní zámek je trojkřídlá patrová budova, na hlavním průčelí 3 rizality, boční jsou zakončeny atikou s vázami a střední je zakončen trojúhelníkovým štítem s plastikami. Jediný balkón v průčelí má rokokovou mříž. Na mostě před vstupem do zámku jsou dvě kamenné sfingy s amorety. Na severní fasádě balkóny, nesenými oblouky na pilířích. Za zámkem je park.
 
Graficke pismenko Městys Peruc je znám zejména ve spojitosti s pověstí o setkání knížete Oldřicha a pradleny Boženy. V obci si můžete prohlédnout naproti zámku stojící kostel sv. Petra a Pavla z r. 1725, muzeum české vesnice v opravené budově bývalé barokní sýpky v areálu zámeckého parku, pseudogotickou Boženinu studánku hned pod zámkem a Oldřichův dub, který je asi 200 m z kopce pod studánkou po žluté turistické značce. V místě jsou i dvě soukromé galerie, Galerie U kozorožce na náměstí E. Filly (výtvarné umění) a Galerie u Plazíka v Jiráskově ulici (amatérské fotografie) otevřené od března do října.

Text: historie
25.9. 2012 - Mirek Blažek